Zatrucie zęba, kiedy i w jakim celu się je wykonuje?

Zatrucie zęba, kiedy i w jakim celu się je wykonuje?

Zatrucie zęba inaczej nazywane jest dewitalizacją. Jest to zabieg, który wykonuje się w gabinecie stomatologicznym jako jeden z etapów leczenia kanałowego. Warto wiedzieć, na czym polega zatruwanie zęba i kiedy się na nie decyduje.

Zatrucie zęba – na czym polega?

Zatruwanie zęba to dość stara metoda, która polega na nakładaniu pasty, albo innego środka o posobnym działaniu na miazgę zęba, w której rozwija się stan zapalny. Zaaplikowana substancja wnika głęboko w ząb i powoduje powolne obumieranie tkanki. 

Warto zaznaczyć, że cały proces obumierania zęba może trwać nawet do 3 tygodni, dlatego pacjent musi mieć założony specjalny opatrunek, który zasłoni leczony ząb. Kiedy stomatolog ma pewność, że proces uległ zakończeniu, może przeprowadzić leczenie kanałowe, nawet bez zastosowania specjalnego znieczulenia. 

Kiedy przeprowadza się zatrucie zęba?

Zatrucie zęba to rozwiązanie, które stosuje się, kiedy próchnica rozwinie się pod szkliwem i zaatakuje zębinę, a co za tym idzie doprowadzi do powstania stanu zapalnego, który objawia się silnym bólem lub nadwrażliwością na zimno i ciepło. 

W większości przypadków można wyeliminować dolegliwości poprzez ekstypację przeżyciową miazgi, która pozwala na bezinwazyjne leczenie kanałowe. Kiedy jednak nie jest to możliwe, a pacjent nie chce lub nie może poddać się znieczuleniu, konieczne jest właśnie zatrucie zęba. 

Czy zatrucie zęba to bezpieczne rozwiązanie?

Decydując się na zatrucie zęba na pewno można mieć pewność, że ząb zostanie zachowany w jamie ustnej. Niestety jednak istnieje pewne ryzyko. Jeżeli pasta wydostanie się poza wypełnienie może dojść do bardzo groźnej sytuacji. 

Stomatolodzy zalecają, by korzystając z wypełniania używać zęba w sposób oszczędny, a jeśli tylko opatrunek odpadnie lub zacznie się dziać cokolwiek podejrzanego, należy od razu zgłosić się na wizytę u dentysty w Bielsko Białej

Około godzinę lub dwie po przeprowadzeniu zabiegu nie powinno się jeść. Jest to czas potrzebny na właściwe utwardzenie wypełnienia. Jak wspomniano wcześniej – leczony ząb trzeba jak najmniej eksploatować, a także stosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Bardzo ważną kwestią jest także szczególnie staranne dbanie o stan jamy ustnej – nie zapominać o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu, a także płukaniu. 

Zatrucie zęba to bardzo ważny etap procesu leczenia kanałowego. Aby wszystko przebiegło pomyślnie i bez komplikacji potrzebna jest duża cierpliwość, a także ścisłe przestrzeganie zaleceń wydanych przez stomatologa. 

Author Info

Zespół Joko Dent