Implanty
Istnieją rozmaite sytuacje, takie jak chociażby wypadek, czy rozwinięta choroba pochodzenia próchniczego, których wynikiem jest zniszczenie i ostatecznie utrata jednego lub kilku zębów. Problem ten nie jest aż tak poważny, kiedy dotyczy tylko 2-3 zębów znajdujących się z tyłu szczęki, których i tak nie widać na co dzień. Co innego jednak kiedy ubytków jest więcej lub znajdują się one w bardzo widocznych miejscach, które od razu rzucają się w oczy, gdy tylko otworzymy usta. Dla wielu osób może stanowić to bardzo poważny kłopot wizerunkowy, co często prowadzi do problemów z poczuciem własnej wartości. Z tego względu nauka postanowiła wyjść naprzeciw potrzebującym, czego wynikiem stała się nowoczesna dziedzina znana szerzej jako implantologia.
Implanty Bielsko – tylko w Joko-Dent!
Jako profesjonaliści w dziedzinie stomatologii serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług z zakresu zakładania implantów zębowych. Co istotne, istnieje bardzo mało przeciwwskazań do ich stosowania, a to ze względu na to, iż najnowocześniejsze implanty są całkowicie biokompatybilne. Założenie ich jest zatem możliwe w każdym wieku, a ze względu na ich wytrzymałość i praktyczność zalecane osobom, które posiadają znaczne ubytki w uzębieniu. Zgłoś się więc do nas i ciesz się na nowo pełnym uśmiechem!
Joko-Dent – Implanty – Bielsko-Biała
Implantologia to dziedzina stomatologii, której głównym założeniem jest uzupełnienie ubytków zębowych u pacjentów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozbudowanych narzędzi specjaliści są w stanie zrekonstruować zarówno jednego zęba, jak i przeprowadzić całkowitą odbudowę uzębienia.
Podobne rozwiązanie było znane już wcześniej pod postacią tradycyjnych koron. Implantologia pozwala jednak na uzupełnianie ubytków w zdecydowanie bardziej zaawansowany i nowocześniejszy sposób. Podczas przeprowadzania zabiegu zakładania implantów stomatologowie wykorzystują wysokiej klasy zamienniki naturalnego ludzkiego uzębienia włącznie z korzeniem. Dzięki temu, po zakończeniu procesu leczenia zęby wyglądają jak prawdziwe i są wizualnie niemożliwe do odróżnienia w życiu codziennym.
Chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość i sprawić, by nie musieli się oni martwić o swój implant, do wykonywania ich stosuje się najwyższej klasy tytan. Takie zamienniki są niezwykle wytrzymałe i odporne na przeciążenia, a przy tym neutralne dla naszego organizmu, co niweluje możliwość odrzucenia implantu. Co więcej, dzięki temu zabieg jest także szybki i bezbolesny oraz nie wymaga rekonwalescencji.
Stomatolog Bielsko – umów wizytę
Skontaktuj się z nami celem umówienia wizyty w dogodnym terminie.
Łatwo dostępne niezdrowe jedzenie oraz zaniedbanie higieny jamy ustnej sprzyjają chorobom zębów. Z tego też powodu coraz częściej stosuje się implanty dentystyczne. Postaramy się szczegółowo wyjaśnić Państwu czym są implanty zębowe i kiedy udać się do dentysty z prośbą o rozpoczęcie leczenia implantologicznego.
Czym są implanty?
Implanty zębowe są śrubami, zastępującymi korzeń zęba. Mają one postać niewielkich stożków o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Implanty wykonane są one najczęściej z tytanu, rzadziej z cyrkonu, które należą do niezwykle trwałych i wytrzymałych materiałów. Materiał tworzący implant nie wywołuje również reakcji alergicznych, jest on obojętny dla naszego organizmu i całkowicie bezpieczny. Implant zostaje wszczepiony i na nim montuje się konstrukcję protetyczną, która ma za zadanie spełnić rolę korony zębowej. Może być to korona protetyczna, most protetyczny lub proteza ruchoma (overdenture). Implanty zębowe są najbardziej optymalną metodą odbudowania ubytków w uzębieniu, ponieważ implant z koroną wygląda identycznie jak prawdziwy ząb. Komfort posiadania implantów dentystycznych jest tak duży, że w praktyce nie różni się niczym od naturalnych zębów. Również sam kolor implantu zębowego można dostosować do naturalnego koloru naszego uzębienia. Implant zębowy możliwy jest do wszczepienia nawet osobom, które utraciły ząb czy zęby nawet dawno temu i u których po tym czasie zdiagnozowany został zanik tkanki kostnej. Implanty mogą być cylindryczne – wykonane z tytanu lub ceramiczne – z tlenku cyrkonu. Jeśli chodzi o miejsce wszczepienia to wyróżniamy implanty podokostnowe – są wszczepiane do okostnej, pomiędzy kością a dziąsłem oraz implanty śródkostne – wszczepiane do kości szczęki lub żuchwy. Leczenie implantologiczne wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, które ma za zadanie całkowitą eliminację bólu. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym przez doświadczonego chirurga, dlatego też pacjent ma komfort i pewność bezpieczeństwa. Dobry dentysta jest również gwarancją profesjonalnego efektu końcowego i oczekiwanego pięknego uśmiechu.
Jakie są zalety inwestycji w implanty?
Zabieg implantacyjny cechuje brak ruchomych elementów, które mogłyby wywoływać otarcia lub ból. Osoby, które zdecydowały się na leczenie implantologiczne, podkreślają komfort z zastosowania implantów oraz to, że traktują implanty jak swoje własne, naturalne zęby. Jako, że są one zamontowane na stałe, eliminują problem z żuciem i gryzieniem twardych pokarmów. Widzimy więc, że zalety implantologii stomatologicznej są ogromne. Jednak cena implantów nie należy do najniższych. Dlatego wybierając gabinet stomatologiczny, należy uważać. Nie we wszystkich gabinetach stomatologicznych zostaną one właściwie założone czy dobrane. Nie powinniśmy sugerować się opiniami niedoświadczonych w tych kwestiach znajomych. Nie powinniśmy wierzyć również we wszystko, co przeczytamy na stornach internetowych. Jeśli chcemy mieć pewność, że posiadamy implanty dentystyczne wysokiej jakości to dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie dentysty w Bielsku Białej. Implanty w Bielsku Białej zapewniają wysoką jakość wykonania i profesjonalizm leczenia implantologicznego. Pozwolą na nowo cieszyć się pięknym, promiennym uśmiechem. Implanty w Bielsku Białej to więc gwarancja bezpieczeństwa, doświadczenia i pewność, że poświęcone pieniądze i czas przyniosą oczekiwane efekty.
Do najważniejszych zalet implantów należy komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny, z jakim wiąże się ich zastosowanie. Nie trzeba wyjmować protez, nie ma konieczności szlifowania zębów. Dużo wyższa jest również wytrzymałość implantów, w porównaniu do klasycznych protez. Kolejną zaletą jest to, że implanty dentystyczne chronią przed zanikiem kości szczęki, ponieważ pozostawiają naturalny kształt szczęki. Dlatego też, chociaż cena implantów może przerażać, ponieważ nie jest to najtańszy sposób uzupełnienia brakujących zębów, to jednak korzyści z zastosowania leczenia implantologicznego są bezsprzecznie ogromne.
Kto może skorzystać z implantów, a komu są one odradzane?
Obecnie implantologia stomatologiczna daje możliwości skorzystania z niej większości pacjentom, którzy utracili jeden lub nawet znaczną ilość zębów. Uzupełnianie ubytków za pomocą implantów jest możliwe także przy zupełnym braku własnych zębów. Implant zębowy jest więc dla osób, które mają jakiekolwiek braki w uzębieniu – między zębowe, jak również całkowite bezzębie. Zabieg implantacyjny stosuje się także w przypadku braku zawiązka zęba stałego. Jest to najlepszy sposób odbudowy uzębienia w przypadku nietolerowania protez konwencjonalnych, przy czym komfort z zastosowania implantów jest nieporównywalnie większy. Implanty dentystyczne polecane są także w stanach powypadkowych związanych z utratą zębów stałych.
W przypadku młodocianych pacjentów, brane jest pod uwagę zakończenie rozwoju kostnego. Implantów nie stosuje się u dzieci w okresie rozwoju. Gdybyśmy wprowadzili implant u nastolatka to na skutek zmian rozwojowych uzyskana estetyka implantu, jegoustawienie oraz położenie korony najprawdopodobniej zostałoby zaburzone. Wiązałoby się to z koniecznością skorygowania zabiegu implantacyjnego po pewnym czasie. W przypadku dzieci stosowane są mikroimplanty, na które zakłada się korony czasowe. Po zakończeniu rozwoju w takie miejsce wprowadza się tradycyjny implant zębowy. Wiek, który jest więc polecany do zastosowania tradycyjnego leczenia implantologicznego to 20-22 lata.
Przeciwskazaniami do zastosowania implantów dentystycznych są różnorakie choroby jamy ustnej i zębów. Przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego, stosowane jest leczenie próchnicy i kamienia nazębnego. Wątpliwości mogą pojawiać się także w przypadku osób powyżej 60 roku życia. W przypadku pacjentów w tym wieku ważny jest stan kośćca. W zabiegu implantologicznym niezwykle ważna jest właśnie grubość i struktura kości. Tutaj istotne jest aby zajął się tym dobry dentysta, który prawidłowo oceni stan pacjenta. Jednak warto wspomnieć, że poziom leczenia implantologicznego jest bardzo wyskoki i sprawdzi się świetnie również u osób w starszym wieku.
Jak wygląda proces zakładania implantów i jakie daje możliwości?
Leczenie implantologiczne pozwala na najbardziej naturalne odtwarzanie brakujących zębów bez integracji w sąsiadujące uzębienie. Implanty dają szerokie możliwości i pozwalają odbudować pojedyncze ubytki, jak również wypełnić większe braki, a nawet całe uzębienie. W przypadku braku jednego zęba stosuje się pojedynczy implant. Kiedy mamy do czynienia z ubytkiem kilku zębów pod rząd, konieczne jest zastosowanie mostu protetycznego, a w przypadku całkowitego bezzębia stosuje się most protetyczny oparty na implantach.
Zabieg implantologiczny składa się z 3 etapów.
Faza pierwsza polega na wszczepieniu implantu. Jest to wywiercenie w kości otworu i wkręcenie w niego implantu zębowego. Kość tkanki kostnej musi być wystarczająca do wprowadzenia implantu, w przeciwnym razie dobry dentysta zaleci regenerację kości. W tej fazie implant pokrywany jest tkanką dziąsła i dochodzi od jego połączenia z kością. W taki sposób powstaje baza dla kolejnego etapu zabiegu implantacyjnego.
Faza druga to wkręcenie śruby gojącej. Odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej ma na celu przyspieszyć gojenie się błony śluzowej oraz wymodelować kształt dziąsła. Ten etap trwa około 2 tygodni.
W trzeciej i ostatniej fazie następuje zamocowanie sztucznego zęba – dobry dentysta pobiera wtedy wyciski protetyczne i dobiera kolor korony. Lekarz przykręca łącznik do implantu i mocuje koronę protetyczną.
Czego unikać po zabiegu, a co jest wskazane?
Po zabiegu implantacyjnym okres gojenia trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy i zależy od tego czy szczęka została poddana zabiegowi. Należy pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, a więc może wiązać dyskomfortem, obrzękiem, bólem, krwawieniem. Są to najczęstsze skutki, które mogą wystąpić po zabiegu implantologicznym. Najważniejsze są pierwsze dni oraz tygodnie po zabiegu, ponieważ wtedy mechaniczne połączenie z kością wytworzone wkręceniem implantu, zostaje zamienione na biologiczną osteointegrację.
Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest wykonanie okładu z lodu, który ochłodzi to miejsce. Pijemy dopiero po odzyskaniu pełnego czucia. W tym okresie zdecydowanie należy unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu. Bezwzględnie nie dotykamy oraz nie drażnimy miejsca gdzie przeprowadzany był zabieg implantacyjny. Można natomiast w razie potrzeby stosować środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Profilaktycznie zaleca się stosowanie przez okres tygodnia 2 tabletek ibudrofenu 200mg na dobę. Proces gojenia można przyspieszyć przyjmując witaminę C.
Przez pierwsze kilka dni po zakończeniu leczenia implantologicznego, zaleca się zrezygnowanie z wysiłku fizycznego. Odradzane jest wykonywanie czynności wymagających dużego wysiłku, a także uprawianie sportu.