Szczoteczka soniczna czy elektryczna - którą wybrać?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, którą szczoteczkę do zębów wybrać — soniczną czy elektryczną? Wśród użytkowników dwóch rodzajów szczoteczek pojawiają się różne opinie na ich temat, każda z nich posiada swoje wady i zalety. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, choć mówi się, że wybór zależy od własnych preferencji. Ale jak jest na prawdę? Która szczoteczka polecana jest przez naszych stomatologów – szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Którą wybrałby nasz dentysta?

Podstawowa zasada działania 

Istnieje kilka kluczowych różnic między szczoteczkami sonicznymi i elektrycznymi, o których warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Zarówno szczoteczka soniczna do zębów, jak i szczoteczka elektryczna skutecznie usuwają płytkę nazębną i resztki jedzenia z zębów i przestrzeni międzyzębowych. Pomagają również zachować zdrowie zębów, usuwając szkodliwe bakterie z jamy ustnej. 

Szczoteczka elektryczna – zasada działania

Szczoteczki elektryczne do zębów wyposażone są w niewielki silnik, który wykonuje ruchy obrotowe lub kombinację ruchów obrotowych i oscylacyjnych. Uważane są za zdecydowanie bardziej skuteczne w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi, ponieważ ich ruchy są szybsze i bardziej precyzyjne. Są one w stanie lepiej usunąć płytkę nazębną i przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł.

Szczoteczka soniczna do zębów – jak działa?

Szczoteczka soniczna działa poprzez wytwarzanie fal dźwiękowych, które skutkują wystąpieniem drgań o dużej amplitudzie i częstotliwości – w zależności od modelu szczoteczki jest to od 31 do 62 tysięcy obrotów wykonywanych w ciągu minuty. Podobnie jak szczoteczki elektryczne są dużo skuteczniejsze w myciu niż szczoteczki manualne. Można także śmiało stwierdzić, że są też zdecydowanie bardziej efektywne od szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – którą wybrać?

Niejeden dentysta śmiało potwierdzi, że szczoteczka soniczna do zębów jest bardziej skuteczna i dokładna podczas usuwania płytki nazębnej w porównaniu ze szczoteczką elektryczną. Szczoteczka soniczna jest szczoteczką bardziej skuteczną, ale również bardziej delikatną, dzięki czemu są zdecydowanie bezpieczniejsze dla dziąseł i szkliwa. Nieprawidłowe użytkowanie szczoteczek elektrycznych może skutkować niedokładnym myciem zębów, a także uszkodzeniem ich szkliwa.

Szczoteczka soniczna – jaką wybrać?

Dokonując zakupu szczoteczki sonicznej i zastanawiając się, jaką wybrać, należy szczególną uwagę zwrócić na ilość drgań lub ruchów sonicznych. Przydatne jest także posiadanie timera, który dopilnuje prawidłowego czasu mycia zębów. Ciekawym rozwiązaniem jest także czujnik nacisku informujący o zbyt mocnym lub zbyt słabym szczotkowaniu. Nie wolno zapominać także o możliwości wymiany końcówek i dostępnych ich różnych rodzajach.

Author Info

Zespół Joko Dent