Rodzaje znieczuleń w gabinecie stomatologicznym

Rodzaje znieczuleń w gabinecie stomatologicznym

Dla dla niektórych pacjentów stomatolog w dalszym ciągu budzi postrach a wizyta w gabinecie dentystycznym kojarzy się przede wszystkim z bólem i dyskomfortem. To błędne przekonania nawet w przypadku poważniejszych zabiegów stomatologicznych, które w zdecydowanej większości mają swoje korzenie w przeszłości kiedy to znieczulenia dentystyczne nie cieszyły się taką skutecznością i nie były tak powszechnie stosowane jak dziś. Obecnie znieczulenie u dentysty to niezwykle bezpieczna i skuteczna metoda poprawy komfortu każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym. W naszym gabinecie stosujemy kilka rodzajów znieczuleń różniących się stopniem działania i sposobem ich aplikacji, które każdorazowo dobieramy do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów dlatego opuchlizna po znieczuleniu zęba praktycznie nie występuje.

Najpopularniejsze znieczulenia w stomatologii

Najczęściej stosowany przez naszych specjalistów rodzaj znieczulenia to znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne). Polega na wykonaniu iniekcji aplikowanej w dziąsło w najbliższej okolicy zęba poddanego zabiegowi. Nasiękowe znieczulenie zęba charakteryzuje się pozbawieniem czucia komórek nerwowych. Nasi pacjenci tracą wówczas czucie w okolicach dziąsła, policzka i języka przy jednoczesnym zachowaniu stanu pełnej świadomości. To znieczulenie zęba znajduje szerokie zastosowanie podczas zabiegów polegających na leczeniu bądź usuwaniu dolnych oraz górnych siekaczy. Znieczulenie nasiękowe w dużej mierze poprawia komfort psychiczny pacjenta podczas wykonywanego zabiegu.

Przewodowe znieczulenia stomatologiczne uchodzą za jedne z najsilniejszych znieczuleń stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Polegają na wstrzyknięciu substancji znieczuljących bezpośrednio w nerw w pobliżu danego zęba. Po ich wykonaniu nasi pacjenci nie odczuwają bólu, dotyku, ciepła i zimna. Działają przez około 4 godziny. Ich aplikacja nie należy do najprzyjemniejszych i może spowodować chwilowy dyskomfort. Przewodowe znieczulenia dentystyczne są wykorzystywane głównie przy dłuższych zabiegach oraz leczeniu i usuwaniu zębów trzonowych.

Znieczulenie śródwięzadłowe polega na zaaplikowaniu substancji znieczulającej do ozębnej przy wykorzystaniu strzykawek ciśnieniowych. Jest szczególnie popularne w stomatologii dziecięcej. Z kolei znieczulenie powierzchniowe to nic innego jak rozprowadzenie w okolicy leczonego zęba specjalnego żelu lub aerozolu. Jest niezwykle przyjazne dla pacjentów gdyż nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas aplikacji.

Jak działają znieczulenia stomatologiczne i czy są bezpieczne?

Znieczulenie zęba polega  na czasowym blokowaniu kanału sodowego komórek nerwowych odpowiadającego  za przekazywanie informacji bezpośrednio do mózgu. Stan znieczulenia ustępuje zazwyczaj po około 2 godzinach, gdy włókna nerwowe wracają do pierwotnego stanu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy naszych stomatologów każdy rodzaj znieczulenia stomatologicznego wykonywanego w naszym gabinecie  jest całkowicie bezpieczny. Ponadto dzięki wykorzystaniu metody znieczulenia komputerowego ból po znieczuleniu zęba praktycznie  się nie zdarza.

Author Info

Zespół Joko Dent