Martwy ząb leczyć czy wyrywać?

Martwy ząb leczyć czy wyrywać?

Leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacjach, gdy zostały poważnie zainfekowane głębsze struktury zęba, czyli przede wszystkim miazga zębowa. Ta znacznie bardziej miękka tkanka jest także bardziej unerwiona i pełni niezwykle ważne funkcje – to właśnie dzięki niej ząb otrzymuje składniki odżywcze oraz tlen do prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że miazga w jakiś sposób zniknie z korony zęba, np. w wyniku próchnicy lub właśnie leczenia kanałowego, a wtedy ząb staje się po prostu martwy – co z nim zrobić – martwy ząb leczyć czy wyrywać? Czy martwy ząb leczy się kanałowo?

Martwy ząb jako efekt leczenie kanałowego

Jeśli w zębie pojawiają się ubytki próchnicowe w szkliwie, to wystarczy zastosować tradycyjne leczenie na przykład za pomocą kompozytu, jeśli jednak zostaną zainfekowane głębsze struktury, czyli właśnie miazga zębowa, to należy zastosować leczenie endodontyczne, tj. kanałowe. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu wnętrza korony zęba oraz jego kanałów z zarażonej miazgi, co w konsekwencji powoduje, że ząb nie może być już naturalnie odżywiany i tym samym traci swoje dotychczasowe funkcje, a to oznacza dla niego śmierć. Stąd właśnie często pojawia się pytanie, czy ząb po leczeniu kanałowym jest martwy? – Odpowiedź jest prosta – jako że został on pozbawiony w wyniku usunięcia miazgi naczyń krwionośnych i nerwów, to staje się zębem martwym.

Martwy ząb leczenie

Jednak nie zawsze każde leczenie kanałowe oznacza śmierć zęba – zdarza się, że w wyniku leczenia kanałowego usuwa się zainfekowaną miazgę na przykład tylko z korony zęba, ponieważ ta w kanałach jeszcze nie została zarażona. Oznacza to, że leczenie kanałowe można przeprowadzić na zębie więcej niż jeden raz. W takim razie czy warto leczyć kanałowo martwy ząb? – Oczywiście, że tak, każde leczenie kanałowe to kolejna szansa na to, aby dłużej zachować swój ząb.

Czy leczenie kanałowe martwego zęba boli? Całkowicie martwy ząb, czyli pozbawiony naczyń krwionośnych i nerwów nie powinien boleć. Jednak po zabiegu może nastąpić reakcja odczynowa okolicznych tkanek, co powoduje dolegliwości bólowe, ale mijają one po kilku dniach.

Jak wygląda martwy ząb po leczeniu kanałowym? Choć wnętrze zęba zostało oczyszczone z miazgi zębowej, to jednak pozostała cała korona, a to oznacza, że może on brać udział w akcie żucia i nie jest powodem braku w uzębieniu. Taki ząb na początku może niczym się nie różnić od pozostałych, ale na pewno staje się on bardziej kruchy i podatny na uszkodzenia. Ponadto może on również zmienić barwę na ciemniejszą. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna – niektórym osobom martwy ząb towarzyszy do końca życia. 

Author Info

Zespół Joko Dent