Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Promienny i zdrowy uśmiech jest marzeniem wielu osób. By zrealizować cel, jakim jest piękny zgryz, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej, jaką świadczy nasz stomatolog w Bielsko Białej.

Leczenie ortodontyczne – dla kogo?

Nasz gabinet stomatologiczny w Bielsko Białej jest otwarty na wszystkich pacjentów, którzy borykają się z:

  • genetycznymi wadami zgryzu, do których należą progenia lub diastema;
  • nabytymi wadami zgryzu, które pojawiają się w wyniku destrukcyjnego wpływu próchnicy lub przedwczesnego wypadania zębów mlecznych,
  • wadami zgryzu, które powstały w wyniku kumulacji powyższych czynników.

Ortodonta jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, występujących u naszych pacjentów. Podjęcie się leczenia ortodontycznego może zapewnić wysoką estetykę uśmiechu, przywrócić prawidłowe funkcjonowanie szczęki i skorygować ewentualne wady wymowy.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne ma na celu niwelowanie skutków nieprawidłowego ułożenia zębów w obrębie jamy ustnej. Ortodonta podejmuje się interwencji u pacjentów z każdej grupy wiekowej. Warunkiem niezbędnym do podjęcia działania medycznego jest wyleczenie wszystkich zębów, zapaleń dziąseł lub przyzębia.

Aparat na zęby jest najczęściej stosowaną metodą leczenia ortodontycznego. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej skuteczności i trwałości uzyskanych efektów. Aparat ortodontyczny może być stosowany dwojako, zgodnie z zaleceniami lekarza i stanem uzębienia pacjenta:

  • w formie ruchomej – wykorzystywany aparat na zęby jest samodzielnie zakładany oraz zdejmowany przez pacjenta. Lekarz może zalecić stosowanie go przez kilka godzin w trakcie dnia lub wkładanie go na noc,
  • w formie stałej – w tym wypadku aparat na zęby przyklejany jest do powierzchni uzębienia.

Prostowanie zębów – przebieg leczenia

Prostowanie zębów jest procesem, którego czas trwania uzależniony jest od posiadanych wad, dolegliwości oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu. Pierwszym etapem skorzystania z pomocy naszego ortodonty jest konsultacja lekarska. Podczas niej lekarz weryfikuje historie leczenia pacjenta, przeprowadza skrupulatnie wywiad, ustala przyczynę wystąpienia wady zgryzu.

Drugim etapem leczenia ortodontycznego jest wykonanie zleconych przez specjalistę badań oraz zaplanowanie przez niego kolejnych oddziaływań medycznych. Pacjent ustala z lekarzem dokładny harmonogram spotkań, dokonuje wyboru aparatu ortodontycznego, dostosowanego do zindywidualizowanych potrzeb danej osoby.

Kolejnym krokiem jest założenie aparatu na zębyOrtodonta czyści powierzchnię zębową, by następnie przymocować do niej z wykorzystaniem specjalistycznego kleju – zamki. Następnie wprowadzany jest niklowo-tytanowy drucik, który ma za zadanie spajać całą konstrukcje. To właśnie dzięki niemu i sile jego oddziaływania następuje prostowanie zębów.

Czwartym etapem leczenia ortodontycznego jest trwanie pod stałą kontrolą lekarza i odbywanie wizyt co 4 do 8 tygodni, w zależności od etapu leczenia. Ortodonta ma wówczas możliwość stałego obserwowania uzyskiwanych postępów i korygowania ewentualnych nieprawidłowości.

Author Info

Zespół Joko Dent