Leczenie kanałowe - czasami jedyny ratunek dla naszego zęba

Leczenie kanałowe – czasami jedyny ratunek dla naszego zęba

Większość pacjentów na myśl o leczeniu kanałowym odczuwa lęk i niepewność. Taki zabieg błędnie kojarzy się z bólem. Jednak w chwili, kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi, może być to jedyny ratunek. Opłaca się próbować zachować każdego zęba i właśnie dlatego warto zdecydować się na leczenia kanałowe.Kiedy trzeba pomyśleć o wizycie w takim miejscu jak centrum stomatologiczne?

Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?

Ząb do leczenia kanałowego jest wtedy, kiedy przejdzie wiele etapów choroby. Wszystko zaczyna się od próchnicy w zębinie, która następnie wnika coraz głębiej, aż dostanie się do miazgi. Tam bakterie namnażają się w ekspresowym tempie, powodując ciężkie stany zapalne. To właśnie wtedy pojawia się silna nadwrażliwość na rzeczy słodkie, gorące czy zimne. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do dentysty, ponieważ w przeciwnym razie zapalenie może przeistoczyć się w martwice. Właśnie wtedy leczenie kanałowe zęba jest koniecznością. 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wiele osób obawia się leczenia kanałowego, a zupełnie nie ma pojęcia, na czym ta procedura polega. Przed wizytą stomatolog w naszym gabinecie wyjaśni, jak będzie przebiegał zabieg.

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie: „czy leczenie kanałowe boli?”. Dokładamy wszelkich starań, aby zabieg był bezstresowy i w miarę możliwości bezbolesny. Dlatego leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Warto zaznaczyć, że ząb w trakcie zabiegu jest pozbawiony żywej miazgi, dlatego pacjent nie powinien odczuwać dolegliwości bólowych. Mimo tego nie jest to szczególnie przyjemne przeżycie. 

Nasi pacjenci zazwyczaj chcą poznać leczenie kanałowe zęba krok po kroku. Nie jest to szczególnie skomplikowany zabieg. Przed leczeniem należy wykonać RTG zęba, aby dokładnie poznać uszkodzenia i ilość zniszczonych kanałów. Kiedy już zapoznamy się z problemem, podajemy pacjentowi znieczulenie miejscowe. Następnie dokładnie oczyszczamy zęba oraz usuwamy martwą miazgę. Po ułożeniu kanałów i osuszeniu miejsca następuje odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. W tym celu wykorzystujemy specjalną substancję wypełniającą. 

Po zabiegu należy postępować zgodnie z naszymi zaleceniami. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, np. tkliwy ząb po leczeniu kanałowym, warto udać się na wizytę do dentysty, ponieważ możliwe, że doszło do stanu zapalnego. 

Dla pacjentów często cena zabiegu stanowi problem. To ile kosztuje leczenie kanałowe, zależy od ilości leczonych kanałów, konkretnego gabinetu dentystycznego oraz zastosowanych przez dentystę rozwiązań. Zazwyczaj oscyluje w okolicach od 300 do 800 złotych. 

Author Info

Zespół Joko Dent