Krwawienie dziąseł – co oznacza i czy powinno nas niepokoić?

Krwawienie dziąseł – co oznacza i czy powinno nas niepokoić?

Krwawiące dziąsła to przypadłość, która dotyka naprawdę wiele osób. Warto wiedzieć co ten objaw oznacza, czy powinien nas niepokoić oraz jak z nim walczyć. 

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Krwawienie z dziąsła to bardzo powszechny problem. Wielu z nas podczas mycia zębów zauważyło na szczoteczce krew. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedokładne mycie zębów i pozostała na nich płytka nazębna. Kolejnym powodem może być zbyt twarde włosie szczoteczki lub za mocne szorowanie zębów. Niektórzy zmagają się z krwawieniem dziąseł, gdy nieumiejętnie korzystają z nici dentystycznej. Dlatego, w większości przypadków wystarczy tylko zwiększyć delikatność zabiegów i dobrać odpowiednią szczoteczkę. 

Większym problemem jest samoistne krwawienie dziąseł. Może być ono objawem różnych chorób przyzębia. Jeżeli krew pojawia się niemal przy każdym myciu, uszkodzenia mechaniczne z pewnością nie są głównym powodem. Przyczyną może być np. zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia. W takim wypadku dodatkowym objawem może być opuchlizna, zaczerwienienia, a także ból i cofanie się dziąseł. 

Krwawienia dziąseł nie powinno się lekceważyć. Dentysta po zapoznaniu się z problemem z pewnością zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach krwawienie z dziąseł może być objawem różnych infekcji grzybicznych, wirusowych lub bakteryjnych, a nawet tak poważnych chorób jak białaczka. Krwawienie po wyrwaniu zęba to kolejny przypadek, który warto wziąć pod uwagę. 

Krwawienie dziąseł u dzieci 

Zapalenie dziąseł u dzieci to jedna z wielu przyczyn krwawienia. Nie należy lekceważyć tego problemu. Współczesne gabinety stomatologiczne są dostosowane do potrzeb dzieci. Są o wiele bardziej przyjazne i idealnie wyposażone. Warto uczyć maluchy od najmłodszych lat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej i oswajać go z dentystą. 

Profilaktyka krwawiących dziąseł u dziecka jest także związana z koniecznością zaangażowania rodziców i opiekunów do pomocy w codziennej higienie jamy ustnej. Wyleczenie problemu jest bardzo ważne nie tylko dla komfortu, ale także z innych powodów – krwawiące dziąsła to ważne przeciwskazanie do wykonywania różnych zabiegów jak np. wypełnianie zęba czy korona. Zdrowe dziąsła są konieczne, aby mieć zdrowe zęby!

Krwawienie dziąseł to poważny problem zarówno u dzieci jak i u osób dorosły. Bardzo wielu pacjentów się z nim boryka. Bardzo ważne jest nielekceważenie problemu i podjęcie właściwego leczenia. 

Author Info

Zespół Joko Dent