Higienizacja zębów - na czym polega i jak często należy ją stosować

Higienizacja zębów – na czym polega i jak często należy ją stosować?

Zęby stanowią bardzo ważny element układu pokarmowego. Pozwalają one na rozdrabnianie przyjmowanego pokarmu, co ułatwia pracę dalszych narządów, z którymi spotka się kęs. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o ich dobrą kondycję. Zabiegiem to zapewniającym jest higienizacja zębów.

Czym jest higienizacja zębów?

Zabieg higienizacji zębów na przeprowadzaniu przez naszych stomatologów czynności mających na celu dokładne oczyszczenie uzębienia pacjenta. W skład tej usługi wchodzi:

  • skalling  – polegający na dokładnym usunięciu kamienia nazębnego, głównie z przestrzeni między zębowych przez naszego dentystę, jest to pierwszy etap higienizacji zębów
  • następną czynnością wykonywaną przez nas jest piaskowanie – czyli czynność  mająca na celu pozbycie się przebarwień i osadów z uzębienia pacjenta, przy użyciu wody, powietrza i drobin pod wysokim ciśnieniem
  • przedostatnim etapem higienizacji zębów jest polerowanie, pozwalające na wygładzenie powierzchni zęba i ograniczenie odkładania się na nim osadu, wykorzystujemy do tego specjalne pasty polerskie i gumki.
  • ostatnim, lecz nieobowiązkowym elementem jest fluoryzacja – polega ona na nakładaniu na uzębienie środków bogatych we fluor przez naszych stomatologów. Pozwala to na umocnienie szkliwa i zabezpieczenie przed próchnicą.

Ile kosztuje higienizacją zębów?

Zabieg higienizacji zębów jest stosunkowo niewielki. W naszej placówce koszt ten waha się od ok. 150 do 250 złotych, co w odniesieniu do leczenia skutków schorzeń jamy ustnej na przykład próchnicy staje niesamowicie opłacalną inwestycją we własne zdrowie.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu higienizacji zębów?

Zabieg higienizacji zębów to profilaktyka pozwalająca na poprawę kondycji uzębienia. Usuwa on wszelkie drobnoustroje, osady, i wzmacnia szkliwo. Elementy te sprawiają, że drastycznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej. Ponadto zabieg ten gwarantuje wyraźne efekty estetyczne. Dzięki zlikwidowaniu przebarwień i osadów zęby stają się zdecydowanie bielsze oraz widocznie zdrowsze, dlatego zdarza się, iż może on zastąpić standardowy zabieg wybielania. Dodatkowo zabieg higienizacji zębów przez nas wykonywany jest zazwyczaj bezbolesny, Niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się w trakcie skallingu jedynie u osób z cofniętymi dziąsłami, lub nadwrażliwością zębów.  Stanowi to wręcz przeciwieństwo np. leczenia kanałowego, które może być skutkiem próchnicy wynikającej z zaniedbania higieny jamy ustnej. Kolejnym atutem wykonywanego przez nas zabiegu jest jego czas trwania, który waha się granicach 40-60 minut. Częstotliwość wykonywanych zabiegów ustalają nasi stomatolodzy podczas rozmowy z pacjentem.

Zabieg higienizacji zębów jest więc świetnym sposobem na zadbanie o kondycję i zdrowie zębów.

Author Info

Zespół Joko Dent