Halitoza – czym jest i jak ją zwalczyć

Halitoza – czym jest i jak ją zwalczyć?

Halitoza to powszechna przypadłość, która według statystyk może dotykać nawet co czwartą osobę na świecie. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, a także niekorzystnie wpływa na pewność siebie i na samopoczucie. Czym jest halitoza, jakie są jej przyczyny i na czym polega leczenie? Z tego artykułu zaczerpiesz najważniejszych informacji.

Co to jest halitoza?

Halitoza to nieprzyjemny, długo utrzymujący się zapach z ust, który występuje zwłaszcza podczas wydychania powietrza. Ciężko się go pozbyć nawet po umyciu zębów, dlatego nie można go mylić z porannym nieświeżym oddechem, który występuje u większości ludzi. Nieprzyjemny zapach związany jest w powstającymi w jamie ustnej lotnymi związkami siarki, które wytwarzane są przez beztlenowe bakterie Gram-ujemne. Halitoza nie jest poważną chorobą, jednak może powodować znaczny dyskomfort. Przed rozpoczęciem leczenia warto dowiedzieć się co jest powodem nieświeżego oddechu.

Jakie są Przyczyny halitozy?

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu w wydychanym powietrzu może być wiele. Najczęściej przypadłość jest spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej.  Halitoza może być również wywołana zaawansowaną próchnicą, paradontozą oraz stanami zapalnymi dziąseł. Kiedy nieprzyjemny zapach nie wynika z niewłaściwej higieny, ani chorób uzębienia, jego przyczyny można dopatrywać się w problemach gastrycznych, laryngologicznych, a nawet chorobach ogólnoustrojowych, takich jak choroby nerek, czy cukrzyca. Kiedy nie wiemy co powoduje nieświeży oddech pierwszym krokiem jaki powinnyśmy wykonać to udanie się do dentysty. W gabinecie stomatologicznym zostaną zbadane przyczyny halitozy i zaproponowane odpowiednie leczenie.

Leczenie Halitozy – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

W przypadku kiedy  nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany niewłaściwą higieną, wystarczy zmiana pewnych nawyków i regularne dbanie o swoje uzębienie. Oprócz zaopatrzenia się w dobrą pastę i szczoteczkę do zębów warto stosować również płyn do jamy ustnej, który zapewni świeży oddech na dłużej. W przypadku kiedy przyczyną nie jest niewłaściwa higiena, a także jeśli stomatolog nie znalazł powodu do nieświeżego oddechu w jamie ustnej, warto udać się do lekarza internisty, który skieruje pacjenta na odpowiednie badania.

Jeśli problem nieświeżego oddechu dotyka właśnie Ciebie, zapraszamy do odwiedzania naszego gabinetu stomatologicznego, w którym nasi stomatolodzy świadczą najwyższą jakość usług. Sprawdź naszą ofertę!

Author Info

Zespół Joko Dent