Licówki to delikatnie, niezwykle cienkie nakładki montowane przy użyciu specjalnego cementu na przedniej powierzchni zębów. Ich założenie wymaga lekkiego zeszlifowania szkliwa, jednak ilość ta nie powoduje żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Za pomocą licówek możemy całkowicie odmienić estetykę uśmiechu – zarówno, jeśli chodzi o kształt zębów, jak i o ich kolor. Zajmuje się tym stomatologia estetyczna i protetyka.
Kiedy zakładamy licówki porcelanowe?
Omawiając licówki porcelanowe – co to jest i kiedy warto je założyć, to najczęściej padające pytania. Dobry dentysta oceni stan jamy ustnej pacjenta, wykluczy wszelkie przeciwwskazania i zakwalifikuje pacjenta do licówek. Zakładamy je w następujących przypadkach:
- nieestetyczne przebarwienia zębów – gdy pacjent nie chce lub nie może wybielić ich innymi metodami
- diastema – przerwa między górnymi przyśrodkowymi siekaczami
- uszkodzenie szkliwa
- nierówny kształt zębów
- obecność nieestetycznych wypełnień
- ukruszenie części zęba, np. wskutek upadku czy wypadku
Licówki porcelanowe założymy także wtedy, gdy nasz pacjent wyrazi chęć zmiany wysokości lub szerokości zębów. Dzięki temu można w ciągu 1-2 wizyt odmienić nie do poznania wygląd uzębienia, a więc i ogólną prezencję twarzy. Należy pamiętać, że przed ich założeniem konieczne staje się wyleczenie wszystkich ubytków i chorób (tak zębów, jak i dziąseł), a także oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Stomatolog wykona również wycisk, na podstawie którego będzie można stworzyć indywidualne, idealnie dopasowane licówki. Dlatego chcąc skorzystać z takiego rozwiązania, najlepiej jest odwiedzić renomowany gabinet stomatologiczny.
Licówki porcelanowe czy kompozytowe?
Licówka ceramiczna a porcelanowa to w rzeczywistości dwa określenia na ten sam materiał. Znacznie częściej rozpatruje się kwestię wyboru między licówkami porcelanowymi a kompozytowymi. Te pierwsze są nie tylko bardzo wytrzymałe (dbanie o nie sprawia, że posłużą przez kilkanaście lat lub dłużej), ale i elastyczne. Dzięki temu zachowują się jak naturalna płytka zęba. Dodatkowo nie osadza się na nich kamień i nie są szczególnie podatne na odbarwienia. To idealna opcja dla osób, które chcą uzyskać trwały efekt białych zębów. Decydując się na licówki porcelanowe – cena musi zostać wzięta pod uwagę. Jest wyższa niż w przypadku innych materiałów. Z kolei kompozytowe wykazują tendencją do przebarwiania się na odcienie żółci. To materiał o jednolitej barwie, dlatego może wyglądać nienaturalnie w jamie ustnej. Licówki kompozytowe również są wytrzymałe, jednak nieco mniej niż porcelanowe.
Dobry dentysta w Bielsku z pewnością doradzi odpowiedni materiał, z którego powinny być wykonane licówki. Każdy pacjent jest inny i wykazuje różne potrzeby. Wyróżnia nas kompleksowe podejście i fachowe doradztwo w dziedzinie stomatologii estetycznej oraz protetyki stomatologicznej.