Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie.

Zapalenie dziąseł — przyczyny, objawy i leczenie

Choroby jamy ustnej kojarzą nam się przede wszystkim z próchnicą, która może w konsekwencji prowadzić również do utraty rębów. Mimo że jest ona najczęściej występującą chorobą w jamie ustnej, to jednak niejedyną – drugie miejsce zajmuje zapalenie dziąseł, które może być podobne konsekwencje jak próchnica. Jak objawia się ta choroba, jakie są jej przyczyny i jak należy ją leczyć? Oto kilka najważniejszych faktów o zapaleniu dziąseł. 

Co jest przyczyną zapalenia dziąseł i jakie są jego objawy? 

Jak zdecydowana większość chorób jamy ustnej, tak również zapalenie dziąseł jest najczęściej wynikiem nieodpowiedniej higieny. Jeśli rzadko myjemy zęby lub robimy to niewłaściwie, to na zębach odkłada się nadmiar płytki nazębnej, pod którą idealne środowisko do rozwoju mają różnego rodzaju bakterie. Mogą one powodować próchnicę, a także właśnie zapalenie dziąseł. Jakie są pierwsze objawy tego rodzaju choroby? – Najczęściej je bagatelizujemy, ponieważ nie odczuwamy szczególnych dolegliwości. Na początku pojawia się co najwyżej zaczernienie dziąsła i może ono delikatnie spuchnąć, potem w czasie szczotkowania może pojawiać się krwawienie. Z czasem dolegliwości bólowe są coraz większe, co spowodowane jest odsłonięciem szyjek zębowych, taki stan może w konsekwencji doprowadzić do utraty zęba. Innymi objawami może być także nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość na niektóre pokarmy oraz zmiana barwy dziąseł na bardziej żywoczerwoną. To stomatolog diagnozuje zapalenie dziąseł, jedyną drogą jest więc wizyta w takim miejscu jak gabinet stomatologiczny. To dentysta również zastosuje odpowiednie leczenie zapalenia dziąseł.

Zapalenie dziąseł – leczenie 

Jak leczyć zapalenie dziąsła? Należy przede wszystkim usunąć przyczynę tego stanu, jeśli więc jest ono wynikiem nieodpowiedniej higieny, to zapalenie dziąseł leczenie powinno polegać na dokładnym i regularnym oczyszczaniu zębów zarówno szczoteczką, jak i przy zastosowaniu nici dentystycznej, a nawet odpowiednich płynów do płukania ust. Zazwyczaj także konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, który przyczynił się do powstania stanu zapalnego przy dziąsłach. Taki zabieg wykona dentysta, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to należy wykonywać go regularnie. Ile trwa zapalenie dziąseł? – Wszystko zależy od tego, jak wcześnie zgłosiliśmy się do lekarza – zapalenie może trwać od 3 dni do nawet dwóch tygodni. Niemniej leczenie zapalenia dziąseł najlepiej podjąć jak najwcześniej – wtedy jego konsekwencje nie będą dla nas przykre i bolesne. 

Author Info

Zespół Joko Dent