Wtórne leczenie kanałowe zęba

Wtórne leczenie kanałowe zęba

Niekiedy leczenie kanałowe okazuje się być jedyną deską ratunku w przypadku poważnych problemów stomatologicznych. Niestety, nie zawsze wypełnienia przy leczeniu kanałowym udają się w 100%, a wtedy konieczne jest ponowne leczenie kanałowe zęba. Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest re-endo?

Re-endo to po prostu ponowne leczenie zęba po leczeniu kanałowym. Czasami jest ono niezbędne ze względu na nieprawidłowe przeprowadzenie leczenia za pierwszym razem, choć istnieje więcej potencjalnych przyczyn. Niekiedy podczas pierwszego leczenia nie zostają odnalezione wszystkie kanały w zębie. Problemy w leczeniu mogły sprawić też te trudno dostępne. Inne powody to perforacje komory lub korzenia zęba, złamane i nieusunięte narzędzia endodontyczne, próchnica odsłaniająca wyleczone kanały i przyczyniająca się do rozwoju infekcji bakteryjnej czy też naruszenie korony wyleczonego zęba wywołujące infekcję bakteryjną. Usługa ponownego leczenia kanałowego zęba dostępna jest w naszym gabinecie.

Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?

By przeprowadzić prawidłowo leczenie zęba po leczeniu kanałowym konieczna jest odpowiednia diagnostyka i wykonanie zdjęć RTG. Na ich podstawie lekarz ocenia stan zęba i przygotowuje plan leczenia. Jeśli ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego, jest ono podejmowane. Zabieg jest bezbolesny i może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem znieczulenia. Szczególnie wrażliwi pacjenci mają nawet możliwość zdecydowania się na narkozę. Stomatolog otwiera ząb i usuwa materiały użyte do jego odbudowy za pierwszym razem. Z pomocą mikroskopu dokładnie czyści kanały i usuwa przyczynę powstania stanu zapalnego. Mikroskop odgrywa tu ważną rolę, ponieważ dzięki zastosowaniu go zmniejsza się ryzyko ominięcia dodatkowych kanałów, które nie zostały znalezione za pierwszym razem. Po całkowitym opracowaniu i dezynfekcji kanałów zęba, lekarz z powrotem wypełnia go i odbudowuje protetycznie lub przy użyciu kompozytu.

Jakie powikłania po zabiegu mogą wystąpić?

Ból zęba po ponownym leczeniu kanałowym jest zjawiskiem normalnym, jeśli występuje bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu. Pacjent odczuwa nierzadko uczucie dyskomfortu, któremu towarzyszy obrzęk. Groźniejsze jest zakażenie i zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, do którego przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Skutkiem takiego zakażenia może być nawet ekstrakcja zęba, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych udzielonych przez lekarza stomatologa w Bielsko-Białej.

Author Info

Zespół Joko Dent