Wady zgryzu - powszechny problem

Wady zgryzu – powszechny problem

Wady zgryzu dotyczą około 60% populacji. Wiele osób uważa ten problem jedynie za defekt kosmetyczny i lekceważy podjęcie leczenia.Skomplikowana budowa narządu żucia powoduje, że powstała i nieleczona wada zgryzu może odbić się negatywnie na zdrowiu całego organizmu.

Wady zgryzu – czym są?

Wadami zgryzu określa się wszystkie dysfunkcje zębów oraz ich położenia i nieprawidłową budowę szczęki, która wpływa na pojawienie się zaburzeń czynnościowych jamy ustnej. Wady zgryzu u dzieci oraz wady zgryzu u dorosłychmają negatywny wpływ na wygląd i estetykę twarzy, a nawet mogą powodować problemy z mówieniem, jedzeniem oraz oddychaniem.

Prawidłowy zgryz – czym się charakteryzuje?

Prawidłowy zgryz powinien spełniać kilka warunków. Górne siekacze powinny zakrywać 1/3 powierzchni dolnych siekaczy przy zaciśniętych szczękach. Zęby boczne powinny pokrywać powierzchni guzkowe dolnych zębów znajdujących się od strony policzkowej. Każdy z zębów powinien stykać się z dwoma zębami, które znajdują się po przeciwnej stronie góra-dól. Są dwa wyjątki: centralny dolny siekacz i trzeci górny trzonowiec, które nie posiadają przeciwstawnych zębów przy prawidłowym zgryzie.

Powstawanie wad zgryzu – jakie są przyczyny?

Przyczynami powstawania wady zgryzu mogą być czynniki genetyczne, które determinują ułożenie i budowę szczęki oraz wielkość zębów. Są to wady wrodzone. Wady nabyte powstają przez złe nawyki występujące w dzieciństwie oraz we wczesnej młodości. Pierwsze objawy wady zgryzu pojawiają się już w początkowych latach życia.

Wady zgryzu – jakie rodzaje można wyróżnić?

Rodzaje wad zgryzu można odnieść do trzech płaszczyzn przekrojowych szczęki:

  • wady poprzeczne – dotyczą zaburzeń wzrostu w szerokości zęba i są rozpatrywane wobec środkowej płaszczyzny ciała, czyli np. zgryz przewieszony, zgryz krzyżowy, zwężenie szczęk, poszerzenie szczęk;
  • wady przednio-tylne – dotyczą zaburzeń wzrostu w długości zęba i są rozpatrywane wobec oczodołowej płaszczyzny ciała przez tak zwany “punkt Orbitale”, która jest prostopadła do poziomej płaszczyzny. Punkt Orbitale jest usytuowany w punkcie przecięcia się dolnych brzegów oczodołów z liniami opuszczonymi ze środka źrenic. Tutaj można wyróżnić tyłozgryz oraz przodozgryz;
  • wady pionowe – dotyczą zaburzeń wzrostu w wysokości zęba i są rozpatrywane wobec poziomej płaszczyzny ciała, czyli np. zgryz głęboki i zgryz otwarty.

Ortodonta – kiedy zgłosić się na leczenie wady zgryzu?

Ortodonta jest specjalistą, który wykluczy ewentualne nieprawidłowości w ułożeniu zębów albo zleci ortodontyczne leczenie wady zgryzuCentrum stomatologiczne warto odwiedzić, gdy zauważy się u siebie poniższe objawy:

  • przechylenie lub stłoczenie zębów,
  • asymetria twarzy,
  • cofnięta żuchwa lub nadmierne jej wysunięcie do przodu,
  • ścieranie powierzchni żujących lub kruszenie się zębów,
  • zgrzytanie zębami,
  • wady wymowy,
  • postępujące obniżanie się linii dziąseł,
  • wczesna lub przedwczesna utrata zębów mlecznych w wyniku problemów z próchnicą albo wypadku może powodować wady zgryzu,
  • utrata zębów stałych w wieku późniejszym lub ich patologiczne ścieranie może przyczyniać się do powstania wady zgryzu.

Wada zgryzu – leczenie

Zauważenie u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie ustnej powoduje, że warto odwiedzić centrum stomatologiczneStomatolog zweryfikuje, czy pojawiła się jakaś wada zgryzuLeczenie ustali ortodonta biorąc pod uwagę wiek pacjenta oraz rodzaj wady. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka wadę zgryzu, warto, abyś odwiedził nasze centrum stomatologiczneDentysta w Bielsku-Białej jest doświadczonym specjalistą, który zajmie się profesjonalnie wadą zgryzu Twoją lub Twojego dziecka

Author Info

Zespół Joko Dent