Ułamany ząb po leczeniu kanałowym

Ułamany ząb po leczeniu kanałowym

Ząb zainfekowany próchnicą może być leczony na dwa sposoby, a zastosowanie jednego z nich uzależnione jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest ubytek – jeśli nie narusza on głębszych struktur zęba, to wystarczy tradycyjne zaleczenie kompozytem – w sytuacjach jednak, gdy zarażeniu uległa także miazga zębowa w koronie zęba, a nawet w jego korzeniach, to stosuje się bardziej inwazyjne leczenie kanałowe. W wyniku leczenia kanałowego, gdy ząb zostaje bardzo mocno wydrążony w środku i pozbawiony miazgi, to tym samym staje się on znacznie słabszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Jakie metody należy zastosować, jeśli pękł mi ząb leczony kanałowo?

Co zrobić, gdy pęknie ząb leczony kanałowo?

Miazga zębowa to miękka i silnie unaczyniona oraz unerwiona tkanka, która odpowiada między innymi za odżywianie zęba – jeśli więc jej zabraknie, to ząb staje się martwy, a tym samym znacznie słabszy i podatniejszy na różnego rodzaju uszkodzenia – czasem niewiele trzeba, aby ukruszył się on, pękł czy nawet złamał. Pęknięcie zęba leczonego kanałowo może zdarzyć się każdemu i są to częste przypadki – wtedy należy zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że nie tylko odbuduje się ząb po leczeniu kanałowym, ale będzie on również bardziej odporny na kolejne uszkodzenia.

W przypadku zęba leczonego kanałowo, który nie został mocno nadwyrężony w czasie zabiegu, można zastosować tradycyjny kompozyt, którym wypełnia się koronę zęba. Także nieduży ubytek w zewnętrznej części zęba można uzupełnić kompozytem. Zazwyczaj jednak nie jest to wystarczająca oraz trwała metoda, dlatego w wielu przypadkach stosuje się specjalne, sztuczne korony protetyczne, właśnie w takich sytuacjach jak ułamany ząb po leczeniu kanałowym.

Korony protetyczne na zęby uszkodzone po leczeniu kanałowym

Są to tak zwane endokorony, które umieszczane są na specjalnie opracowanym przez stomatologa zębie po leczeniu kanałowym. Musi być on między innymi odpowiednio spiłowany, aby założona na niego sztuczna korona w żaden sposób nie odróżniała się od pozostałych zębów. Jest ona także odpowiednio dobierana pod względem kolorystycznym, aby całkowicie przypominała naturalne zęby pacjenta. Taka endokorona może być wykonana z różnych materiałów, np. kompozytu czy porcelany, a to przekłada się również na ostateczną cenę takiego zabiegu. Zabezpieczony w ten sposób ułamany ząb po leczeniu kanałowym, wygląda jak naturalny i jest bardziej odporny na uszkodzenia czy ciemnienie. Praktycznie każde złamanie zęba po leczeniu kanałowym można objąć taką właśnie metodą z zakresu stomatologii

Author Info

Zespół Joko Dent