Ząb zainfekowany próchnicą może być leczony na dwa sposoby, a zastosowanie jednego z nich uzależnione jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest ubytek – jeśli nie narusza on głębszych struktur zęba, to wystarczy tradycyjne zaleczenie kompozytem – w sytuacjach jednak, gdy zarażeniu uległa także miazga zębowa w koronie zęba, a nawet w jego korzeniach, to stosuje się bardziej inwazyjne leczenie kanałowe. W wyniku leczenia kanałowego, gdy ząb zostaje bardzo mocno wydrążony w środku i pozbawiony miazgi, to tym samym staje się on znacznie słabszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Jakie metody należy zastosować, jeśli pękł mi ząb leczony kanałowo?
Co zrobić, gdy pęknie ząb leczony kanałowo?
Miazga zębowa to miękka i silnie unaczyniona oraz unerwiona tkanka, która odpowiada między innymi za odżywianie zęba – jeśli więc jej zabraknie, to ząb staje się martwy, a tym samym znacznie słabszy i podatniejszy na różnego rodzaju uszkodzenia – czasem niewiele trzeba, aby ukruszył się on, pękł czy nawet złamał. Pęknięcie zęba leczonego kanałowo może zdarzyć się każdemu i są to częste przypadki – wtedy należy zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że nie tylko odbuduje się ząb po leczeniu kanałowym, ale będzie on również bardziej odporny na kolejne uszkodzenia.
W przypadku zęba leczonego kanałowo, który nie został mocno nadwyrężony w czasie zabiegu, można zastosować tradycyjny kompozyt, którym wypełnia się koronę zęba. Także nieduży ubytek w zewnętrznej części zęba można uzupełnić kompozytem. Zazwyczaj jednak nie jest to wystarczająca oraz trwała metoda, dlatego w wielu przypadkach stosuje się specjalne, sztuczne korony protetyczne, właśnie w takich sytuacjach jak ułamany ząb po leczeniu kanałowym.
Korony protetyczne na zęby uszkodzone po leczeniu kanałowym
Są to tak zwane endokorony, które umieszczane są na specjalnie opracowanym przez dentysta Bielsko-Biała w zębie po leczeniu kanałowym. Musi być on między innymi odpowiednio spiłowany, aby założona na niego sztuczna korona w żaden sposób nie odróżniała się od pozostałych zębów. Jest ona także odpowiednio dobierana pod względem kolorystycznym, aby całkowicie przypominała naturalne zęby pacjenta. Taka endokorona może być wykonana z różnych materiałów, np. kompozytu czy porcelany, a to przekłada się również na ostateczną cenę takiego zabiegu. Zabezpieczony w ten sposób ułamany ząb po leczeniu kanałowym, wygląda jak naturalny i jest bardziej odporny na uszkodzenia czy ciemnienie. Praktycznie każde złamanie zęba po leczeniu kanałowym można objąć taką właśnie metodą z zakresu stomatologii.