Szczoteczka do zębów - jak dobrać odpowiednią na nas?

Szczoteczka do zębów – jak dobrać odpowiednią na nas?

Duży wybór szczoteczek do zębów może wiele osób przyprawić o zawrót głowy, nie tylko ze względu na rozbieżność z pełnionych funkcjach i cenach, ale także w uwagi na dopasowanie odpowiedniego modelu do własnych preferencji i cech. Wybór idealnej jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na całą higienę jamy ustnej i zachowanie zębów w odpowiednim stanie.

Tradycyjna szczoteczka do zębów – dla kogo będzie odpowiednia?

Tradycyjna szczoteczka do zębów będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrafią posługiwać się odpowiednio dokładną techniką mycia zębów. Jest to umiejętność nie zawsze oczywista jak bo to się mogło wydawać, dlatego też w razie wątpliwości warto, aby ocenił ją stomatolog z Bielsko Białej. Nasi specjaliści pomogą w wyborze idealnej szczoteczki manualnej, w tym także w wyborze odpowiedniej twardości włosia.

W przypadku tradycyjnej szczoteczki do zębów kluczowym elementem jest rodzaj włosia, a mianowicie jej twardość. Do wyboru są szczoteczki z włosiem twardym oraz średnio-twardym, a także szczoteczki miękkie i te przeznaczone do szczotkowania implantów. Twarde włosie będzie sprawdzało się w przypadku osób borykających się z nalotami nazębnymi (które powstają na skutek palenia papierosów czy picia kawy). Dla większości osób optymalnym wyborem będzie włosie średnio twarde. W przypadku wątpliwości odpowiedzi udzieli doświadczony dentysta z Bielsko Białej Warto pamiętać, że nieodpowiednio dobrana twardość włosia może przyczyniać się do uszkodzeń oraz powstawania dolegliwości bólowych.

Przy wyborze szczoteczki tradycyjnej duże znaczenie ma też jej budowa. Higiena jamy ustnej będzie zachowana jeśli do czyszczenia będzie wykorzystywana szczoteczka z główką zwężającą się ku górze. Taki kształt pozwoli na dotarcie w każde miejsce jamy ustnej. Ważna jest też jej elastyczność, a także regularne stosowanie takich produktów jak nić dentystyczna oraz płyn do płukania ust.

Inne rodzaje szczoteczek do zębów – elektryczne, soniczne i nie tylko

Mycie zębów nie musi odbywać się tylko przy wykorzystaniu tradycyjnych szczoteczek. Coraz większą popularność zyskują szczoteczki elektryczne, które dzięki wykorzystaniu ruchów obrotowych pozwalają na dokładne czyszczenie jamy ustnej w dużo krótszym czasie. Nowoczesne szczoteczki elektryczne dzięki wymiennym główkom, można dopasować do własnych potrzeb oraz preferencji.

Innym rodzajem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Ich działanie polega na usuwaniu trudno dostępnych zanieczyszczeń z zębów za pomocą emitowanych przez szczoteczkę fal dźwiękowych. Z uwagi na swój podłużny kształt, szczoteczki te posiadają większą powierzchnię, która jest w stanie wyczyścić zęby podczas ich mycia.

Od 2021 roku na rynku są również dostępne szczoteczki do zębów z technologią magnetyczną. Stanowią one alternatywę dla szczoteczek sonicznych i wyróżniają się tym, że skutecznie łączą efektywność czyszczenia z delikatnością. Nowością na rynku są natomiast szczoteczki magnetyczne, które nie tylko są delikatne dla dziąseł ale skutecznie oczyszczają przestrzeń przydziąsłową oraz powierzchnie styczne.

Author Info

Zespół Joko Dent