Suchy zębodół to przykra dolegliwość, która może się przytrafić każdemu z nas. Jest bardzo uciążliwa i bolesna. Podpowiadamy, czy właściwie jest i jakie ma przyczyny.
Czym jest suchy zębodół?
Najprościej rzecz ujmując suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba. Powstaje na skutek nieszczęśliwego wypłukania skrzepu, jego rozpuszczenia lub niewytworzenia. Należy dodać, że dentyści w Bielsko Białej nie są winni powstaniu opisywanej dolegliwości. W wielu przypadkach jest to skutek intensywnego płukania zębów lub zbyt wczesnego spożywania posiłków po usunięciu zęba. Omawiana przypadłość jest dosyć rzadka, przytrafia się mniej więcej 5% osób, które odwiedziły gabinet w celu ekstrakcji zęba. Występuje zazwyczaj po pozbyciu się jednego z dolnych trzonowców. Według najnowszych badań powstaniu zębodołu sprzyjają takie choroby jak: cukrzyca, nowotwory oraz nadciśnienie.
Suchy zębodół – objawy
Opisywany zębodół pojawia się mniej więcej 3 dni po wykonaniu zabiegu ekstrakcji. Wiąże się to z coraz większym bólem, którego nie uśmierzą nawet silne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Może on promieniować na takie części głowy jak uszy, oczy, skroń oraz pozostałe elementy szczęki. Kolejnym objawem tej choroby zębów jest wrażliwość na dotyk w okolicach zębodołu. W niektórych przypadkach towarzyszą mu podwyższona temperatura ciała i osłabienie organizmu. Zębodół objawia się przykrym zapachem z ust i powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych. W czasie rozwoju tej dolegliwości dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w miejscu po wyrwanym zębie, które pozostaje puste. W niektórych przypadkach może być wypełnione szarą masą i nieprzyjemnym zapachu. Opisywane objawy wymagają wizyty u specjalisty, jakim jest stomatolog w Bielsko Białej, który załagodzi ból związany z zębodołem.
Leczenie suchego zębodołu
Szybkość leczenia suchego zębodołu zależy od błyskawicznej reakcji po spostrzeżeniu jego objawów. W takich przypadkach należy udać się do stomatologa, który zajmie się umiejętnym oczyszczaniem rany. Kolejnym etapem jest zastosowanie preparatu, który zapobiega rozpadowi skrzepu. Następnie stomatolog nadkłada opatrunek na suchy zębodół. Ponadto trzeba się stosować do zaleceń dentysty dotyczących częstotliwości oraz formy przepłukiwania powstałej rany. Leczenie zębów może stanowić długotrwały proces, w przypadku suchego zębodołu czas kuracji wynosi około dwóch tygodni. Należy pamiętać, że skuteczność leczenia zależy od regularnych wizyt u stomatologa i sumiennego wypełniania poleceń tego specjalisty.