Sposoby na walkę z paradontozą

Sposoby na walkę z paradontozą

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia to choroba, która dotyka nawet 70% ludzi na świecie. Wywołana najczęściej bakteriami, objawia się bólem oraz krwawieniem dziąseł. W najbardziej zaawansowanych przypadkach może ona również prowadzić do wypadania zębów. Dlatego podpowiadamy, jak skutecznie walczyć z paradontozą!

Paradontoza – jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć. Niezależnie od przyczyny występowania, parodontoza może bowiem prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Krwawiące dziąsła, które bardzo często są jednym z pierwszych objawów tej choroby to jeszcze nie wszystko. Często towarzyszy im również nieprzyjemny zapach, jaki wydostaje się z ust. Zaniedbana paradontoza może powodować także inne, poważne choroby dziąseł takie jak długotrwały stan zapalny, który z kolei może prowadzić do wypadania zębów. Na szczęście jednak można temu skutecznie zaradzić – wystarczy odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bielsku.

Jak leczyć paradontozę?

Leczenie paradontozy to długi i żmudny proces, który wymaga konsultacji z dentystą. Najbardziej zaawansowane przypadki mogą wymagać leczenia chirurgicznego, które wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, leczeniem tej dolegliwości może zająć się dentysta, który usuwa z zębów pacjenta nalot oraz kamień nazębny. To jednak jeszcze nie wszystko. Jako doświadczony stomatolog w Bielsku zawsze konsultujemy z naszymi pacjentami sposób dbania o higienę jamy ustnej. To właśnie ona ma bowiem kluczowe znaczenie w leczeniu tej przypadłości. Po zakończonym w gabinecie stomatologicznym leczeniu przyzębia przychodzi bowiem czas na to, by pacjent zadbał o stosowanie odpowiednich procedur i preparatów.

Leczenie paradontozy domowymi sposobami

Mimo iż paradontozę można wyleczyć jedynie przy pomocy stomatologa – istnieje wiele sposobów na to, by złagodzić objawy tej choroby. Stosowane odpowiednich środków oraz metod pielęgnacji jamy ustnej. Co więcej, stosując je, można skutecznie obniżyć ryzyko występowania parodontozy. Jak dbać o dziąsła? W trakcie leczenia warto sięgać po kuracje ziołowe i preparaty na bazie kory dębu, czy rumianku, które redukują obrzęki i stany zapalne. W tym celu można także stosować dostępne w sklepach płyny do płukania ust. Ogromne znaczenie ma również to, w jaki sposób oraz czym myjemy zęby. W tym celu warto zaopatrzyć się w:

  • Szczoteczkę z miękkim włosiem – nie podrażniają dziąseł, przez co są bezpieczniejsze.
  • Nici do zębów – przydatne do doczyszczania przestrzeni pomiędzy zębami;
  • Irygator do zębów – pomocny w oczyszczaniu trudno–dostępnych miejsc, w których zbierają się resztki pokarmu oraz bakterie. W dodatku poprawia on ukrwienie dziąseł, przez co te stają mocniejsze;
  • Produkty zawierające chlorheksydynę – pasty do zębów i antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, które mają również właściwości antyseptyczne.

O czym jeszcze pamiętać?

Równie ważne, co prawidłowa higiena jamy ustnej są także regularne wizyty u stomatologa. Doświadczony dentysta nie tylko usunie z zębów pacjenta kamień, który jest jedną z przyczyn występowania parodontozy, ale i wskaże, w jaki sposób pielęgnować chore dziąsła. Dlatego też zapraszamy do centrum stomatologicznego Joko-Dent w Bielsko-Biała!

Author Info

Zespół Joko Dent