Choroby zębów i dziąseł mogą być bardzo różne, ale ich najczęstszą, choć niejedyną przyczyną, jest zaawansowana próchnica. Może ona przede wszystkim prowadzić do ubytków próchnicowych w zębie, a z czasem również do jego utraty, gdy odpowiednio wcześnie nie zastosuje się leczenia. Ponadto próchnica może także przyczynić się do powstania takiej dolegliwości jak ropa w zębie, która może pojawić się na przykład w wyniku przeprowadzonego leczenia kanałowego. Jakie objawy ma ta dolegliwość i jakie należy zastosować leczenie?
Ropa w zębie – przyczyny i objawy
Ropień to zmiana w jamie ustnej, między innymi przy zębie, która wypełniona jest mętną wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Ropa ta pojawia się w wyniku stany zapalnego, który prowadzi do rozkładania się tkanek. Zdarza się, że pojawia się ropień zęba po leczeniu kanałowym, czyli ropa w korzeniu zęba, ale może on być wynikiem również innych przyczyn, np. urazów mechanicznych, termicznych, a także pojawiać się przy wyrzynającej się ósemce. Może się także zdarzyć ropa w dziąśle po wyrwaniu zęba. Jakie daje ropa w zębie objawy? Właściwie trudno je przeoczyć, ponieważ ropień powoduje przede wszystkim silny, pulsujący ból, a miejsce, w którym toczy się zmiana, jest zaczerwienione, opuchnięte i można wyczuć w nim kulistą zmianę wypełnioną ropą. Ponadto w przebiegu ropnego zapalenia może także pojawić się wrażliwość zęba na ciepłe i zimne posiłki, a zdarza się także, że następuje powiększenie węzłów chłonnych pod żuchwą oraz szyjnych.
Ropne zapalnie zęba leczenie
Jak leczyć ropień zęba? – Właściwie nie ma na to jednego skutecznego sposobu, ponieważ wszystko zależy od rodzaju zmiany i tego, jak ona przebiega. Na pewno jednak należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, ponieważ ropień może prowadzić do groźnych powikłań. Stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia rtg, które wskaże stopień zaawansowania ropnia. Najczęstsze sposoby leczenia ropnia to leczenie kanałowe, drenaż, a także resekcja wierzchołka chorego zęba, ale oczywiście jest ono uzależnione od rodzaju zmiany i jej przyczyny. Gdy pojawia się ropa w zębie jak uśmierzyć ból? Można przede wszystkim stosować doustne leki przeciwbólowe, ale pomocne są także płukanki roztworem wody z solą lub naparem z rumianku – pomogą one przede wszystkim nieco zmniejszyć obrzęk i złagodzić stan zapalny. Zdarza się, że konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, ale tylko wtedy, gdy pojawia się również stan podgorączkowy oraz objawy grypopodobne. Można także stosować specjalne płyny antybakteryjne, które mają właściwości przeciwzapalne.