Rodzaje implantów stomatologicznych

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implantacja stomatologiczna jest zabiegiem chirurgicznym, w którym do kości szczęki wprowadzany jest sztuczny implant zęba, a na nim zakładana jest następnie korona imitująca naturalny ząb. Zabieg ten jest niezwykle ceniony przez pacjentów, ze względu na możliwość odbudowy braków w uzębieniu, a także jako tymczasowa korekta szczęki, np. podczas stosowania aparatu ortodontycznego. Implant zęba to stalowy pręt (śrubka) o średnicy 3 do 5 mm, najczęściej wykonany z czystego stopu tytanu. Z kolei korona wytwarzana jest także z tytanu lub tlenek cyrkonu i materiałów ceramicznych. Zatem, jakie rodzaje implantów stomatologicznych rozróżniamy?

Implantacja stomatologiczna na implantach zębowych

Gabinet stomatologiczny Joko-Dent świadczy usługi związane z implantacją stomatologiczną protez zębów. W naszym gabinecie stosujemy biokompatybilne materiały, niepowodujące alergii i nieodrzucane przez ludzki organizm.

Zagrożenia związane z powikłaniami po implantacji zębów są bardzo niskie i oscylują w granicach około 0,4 do 4%Implanty stomatologiczne pozwalają przy pierwszej wizycie wypełnić luki po kilku zębach lub całkowitej utracie uzębienia.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty dentystyczne dzielą się na dwie główne grupy:

  • Śródkostne – instalowane bezpośrednio w kości szczęki;
  • Podokostnowe – instalowane w obrębie jamy ustnej.

Czym różnią się te dwa główne rodzaje implantów zębowych? Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, dentysta doradzi wybór jednego z obecnych poniżej typów implantów.

Rodzaje implantów śródkostnych

  • Implanty korzeniowe – najczęściej stosowane, oparte na śrubach wykonanych z tytanu. Śruba kształtem przypomina korzeń zęba, dzięki czemu cała struktura implant-korona jest szczególnie trwała, dobrze się zakorzenia i wygląda naturalnie;
  • Implanty płytkowe – są to specjalne płytki, na których mocowana jest korona. Ze względu na swój kształt implanty płytkowe dość dobrze przylegają nawet w cienkiej tkance kostnej, dlatego stosuje się je w przypadkach, gdzie nie można zainstalować implantów korzeniowych. Stosowane są także, gdy wymagana jest odbudowana zębów przednich, ponieważ nie wytrzymują nadmiernych obciążeń związanych z żuciem.

Podokostnowe rodzaje implantów zębowych

  • Implanty podokostnowe – standardowy typ stosowany w przypadku braku tkanki kostnej, charakterystycznego stanu u osób starszych. Takie implanty instalowane są bez dodatkowej operacji podniesienia zatoki w okostnej zlokalizowanej z boku dziąsła, pomiędzy kością a dziąsłem. Mocno trzymają się w jamie ustnej i dobrze zakorzeniają, nie są jednak zbyt estetyczne, ponieważ najpierw zakłada się na nie metalowe ramki, dopiero potem uzupełniane protezą stałą;
  • Implanty stabilizujące (endodontyczne) – zachowują naturalny ząb, zakotwiczając go w rodzimym korzeniu. Stosuje się je jako środek tymczasowy, ponieważ ząb bez nerwu ostatecznie będzie musiał zostać usunięty z powodu jego zniszczenia;
  • Implanty dośluzówkowe – umieszczane w błonach śluzowych bez naruszania samej kości. Są dość małe i przypominają kształtem grzyb. Służą do mocowania protez ruchomych całkowitych. Wygodne, tanie, ale nie wystarczająco mocne i estetyczne.

Implanty stomatologiczne i ich rodzaje

Jak widzimy, implanty cechują się różnorodnością typów, które mogą być użyte w różnorodnych sytuacjach. Dzięki temu w naszym gabinecie stomatologicznym pacjent wraz z asystą profesjonalnego dentysty będzie mógł bezproblemowo dobrać prawidłowy implant zębowy, dopasowany do aktualnej kondycji jamy ustnej i indywidualnych potrzeb.

Author Info

Zespół Joko Dent