Próchnica - skąd się bierze i jak jej zapobiegać lub ją leczyć

Próchnica – skąd się bierze i jak jej zapobiegać lub ją leczyć?

Próchnica to nic innego jak proces polegający na zmiękczaniu szkliwa, który jest wywołany przez kwasy. Powstają one, kiedy bakterie w płytce nazębnej rozkładają cukry w jamie ustnej. Warto wiedzieć skąd się bierze próchnica i w jaki sposób należy ją leczyć. 

Co przyczynia się do powstania próchnicy?

Próchnica u dzieci i dorosłych pojawia się, kiedy pokarmy, które posiadają węglowodany zaczynają się odkładać na powierzchni między zębami i nie zostają całkowicie usunięte w trakcie szczotkowania, nitkowania czy płukania. Cukry łączą się z płytką nazębną, która osłania szkliwo co sprawia, że zęby stają się bardziej podatne na uszkodzenia przez kwasy. 

Warto zaznaczyć, że próchnica jest chorobą społeczną, która występuje we wszystkich krajach, a jej nasilenie jest największe tam, gdzie spożywa się dużo cukrów oczyszczonych. 

W jakich miejscach najczęściej powstaje próchnica?

Podczas leczenia zębów w gabinecie stomatologicznym pacjenci często zgłaszają się z podobnymi problemami. Przede wszystkim, próchnica o wiele szybciej rozwija się na zębach mlecznych niż na stałych, z uwagi na ich słabą mineralizację. 

Dużą podatność na rozwój próchnicy wykazują zęby stałe, które dopiero się wyrżnęły. Ich mineralizacja nie jest jeszcze zakończona. W początkowej fazie próchnica może mieć postać lekkich przebarwień, z czasem powstaje ubytek próchniczy, który trzeba wypełnić u dentysty. 

Objawy próchnicy 

Dentysta dziecięcy zajmuje się przede wszystkim leczeniem próchnicy. Jest to problem tak częsty, że warto być wyczulonym na najważniejsze objawy. Przede wszystkim próchnica powoduje dolegliwości bólowe, a także nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno. Wczesne leczenie dentystyczne pozwala zachować zęba, natomiast gdy próchnica zacznie się rozwijać, dostanie się do miazgi zębowej i powstanie stan zapalny, może być już za późno na zahamowanie. 

Późniejszym objawem próchnicy jest zniszczenie szkliwa i coraz większe ubytki, a w skrajnych przypadkach martwica zęba. 

Jak zapobiegać próchnicy?

Jedną z możliwości chroniącej przed rozwojem próchnicy jest leczenie zachowawcze, polegające m.in. na tzw. fluoryzacji. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. Profilaktykę należy wdrożyć już będąc w ciąży. Należy przyjmować odpowiednie ilości witamin, mikroelementów, magnezu itd. Bardzo ważna jest także właściwa dieta ciężarnej. 

U dzieci, młodzieży i dorosłych, profilaktyka powinna opierać się na spożywaniu produktów mlecznych, warzyw, żuciu twardych pokarmów, ograniczeniu jedzenia słodyczy i dbaniu o właściwą higienę jamy ustnej. W ten sposób można się uchronić przed wieloma problemami. 

Author Info

Zespół Joko Dent