Leczenie chorego zęba uzależnione jest od tego, jak bardzo posunięta jest próchnica i czy zostały zainfekowane również głębsze jego warstwy, czyli miazga zębowa. Jeśli ubytek jest płytki, to wystarczy zastosować tradycyjne leczenie kompozytem, jeśli jednak zarażeniu ulegała także miazga zębowa, to koniecznie jest zastosowanie leczenia kanałowego. Taki zabieg obejmuje oczyszczenie korony zęba przede wszystkim z chorej miazgi, która wypełnia koronę oraz jego korzenie. W wyniku tego ząb staje się pusty i pozbawiony unerwionej oraz odżywiającej go tkanki, a to sprawia, że konieczna jest właściwa odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. Jakie najczęściej stosuje się rozwiązania?
Jak odbudować ząb po leczeniu kanałowym? – Kompozyt
Każdy ząb po leczeniu kanałowym jest pozbawiony żywej i unerwionej tkanki, która chroniła go i odżywiała – tym samym jest on znacznie słabszy i bardziej podatny na różnorodne uszkodzenia. Konieczne jest więc w takich przypadkach wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym, co osiąga się, stosując przede wszystkim odpowiednie wypełnienie zęba po leczeniu kanałowym.
Jeśli w wyniku leczenia kanałowego korona nie została bardzo osłabiona, to odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym może nastąpić za pomocą tradycyjnego kompozytu – wypełnia się nim po prostu miejsce po usuniętej miazdze, dzięki czemu staje się on mocniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia. W takich sytuacjach często stosuje się również wzmocnienie korzenia zęba za pomocą wkładu z włókna szklanego. Są to najtańsze metody, ale nie zawsze wystarczające, ponieważ jeśli w wyniku leczenia kanałowego ząb został poważnie zniszczony, to konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań.
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym z pomocą odbudowy protetycznej
Mocno wydrążony ząb, z którego pozostały tylko cienkie i nierówne ścianki, wymaga zastosowanie innych rozwiązań niż kompozyt. W takich sytuacjach odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym odbywa się za pomocą specjalnej i sztucznej korony protetycznej. Koronę protetyczną wykonuje się indywidualnie na każdy ząb z takich materiałów jak kompozyt czy porcelana, a następnie nakłada się ją i mocuje na naturalnym i osłabionym leczeniem kanałowym zębie. Taka korona na ząb leczony kanałowo stanowi dla niego świetne wzmocnienie, a także jest bardzo estetyczna. Odbudowa zęba po kanałowym leczeniu jest konieczna, jeśli chcemy, aby nasz uśmiech był pełny i estetyczny, ponadto może ona w przyszłości stać się także pomocna przy uzupełnianiu większej ilości ubytków.