Nadwrażliwość zębów - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów dotyka wielu ludzi. Większości z nas zdarzyło się poczuć ból w czasie spożywania gorących lub zimnych dań, bądź napojów. Dolegliwości pojawiać się mogą także w czasie korzystania z niewłaściwie dobranej pasty do zębów. Powodów jej powstania jest wiele, od wad zgryzu, przez uszkodzenia mechaniczne, aż po niewłaściwą higienę jamy ustnej. Czym jest nadwrażliwość zębów, skąd się bierze i jakie daje objawy?

Nadwrażliwość zębów – objawy i przyczyny

Głównym objawem nadwrażliwości zębów jest ból, który może mieć różne natężenie. Pojawia się najczęściej w czasie spożywania produktów zimnych, gorących słodkich lub kwaśnych, a także podczas mycia zębów. 

Część zęba otaczająca bezpośrednio nerw nazywa się zębiną. U zdrowych osób pokryta jest ona szkliwem w okolicach dziąseł oraz korony zęba. To stanowi ochronę przed wszelkimi drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Spożywając dużo kwaśnych soków, cytrusów, czy gazowanych napojów odczyn śliny zmienia się na kwaśny. Przyczynia się to do stopniowej demineralizacji szkliwa.

Innymi przyczynami wrażliwych zębów mogą być: bruksizm (zgrzytanie zębami w czasie snu), choroby układu pokarmowego (refluks), zaburzenia odżywiania (bulimia) lub mechaniczne uszkodzenia w czasie np. gryzienia twardych przedmiotów.

Nadwrażliwość zębów – jak leczyć?

Leczenie nadwrażliwości zębów nie należy do trudnych zadań. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Nasi dentyści pomogą dobrać odpowiednią pastę do zębów, przeznaczoną specjalnie do wrażliwych przypadków. Ważne jest, by korzystać także z miękkiej szczoteczki. 

Zęby powinny być myte po każdym posiłku, z zastosowaniem ruchu wymiatającego. Inaczej jest w przypadku zjedzenia cytrusów lub wypicia kwaśnego soku. Należy wtedy odczekać jakiś czas, by nie zetrzeć szkliwa z pozbawionych ochrony zębów. Konieczna może się okazać także nić dentystyczna, która pozwoli zadbać o przestrzenie między zębami..

Jeśli jednak domowe sposoby nie przynoszą rezultatu, należy skonsultować się ze specjalistą. Nasi dentyści w Bielsku, po wstępnej rozmowie, zlecą np. pokrycie zębów fluorem lub zastosują środek pełniący funkcję szkliwa w płynie. Czasami przy dużych ubytkach może istnieć także konieczność zastosowania wypełnienia.

Dentysta Bielsko-Biała

Leczenie zębów wcale nie musi kojarzyć się z bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Gabinet stomatologiczny Bielsko-Biała, taki, jak nasz zapewnia kompleksową pomoc w tego typu dolegliwościach. Nasi specjaliści posiadają dużą wiedzę na temat leczenia i zapobiegania nadwrażliwości zębów. U nas proces ten będzie szybki i bezproblemowy.

Author Info

Zespół Joko Dent