Ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe – jak długo utrzymuje się ból? 

Próchnica zębów to najczęstsza przyczyna ich utraty – jeśli zgłosimy się do dentysty wystarczająco wcześnie, to zęba można uratować za pomocą tradycyjnego leczenia stomatologicznego kompozytem, a jeśli uszkodzenie jest znacznie poważniejsze, to można jeszcze zastosować leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Niestety wielu pacjentów obawia się tego zabiegu, a szczególnie bólu, jaki może mu towarzyszyć. Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć i jak długo utrzymuje się ból? 

Leczenie kanałowe – kiedy jest wskazane i na czym polega?

Wskazania do leczenia kanałowego pojawiają się zawsze wtedy, gdy tradycyjne leczenie nie przyniesie żadnego rezultatu, ponieważ jest już na nie po prostu za późno. Najczęściej wykonuje się je w przypadkach, gdy uszkodzenie zęba próchnicą nastąpiło już w jego głębsze struktury, czyli w miazgę. Miazga zębowa jest znacznie bardziej miękką tkanką, a przy tym również unerwioną, dlatego ingerencja w te struktury może również wywoływać większy ból. W trakcie leczenia endodontycznego konieczne jest dokładne oczyszczenie kanałów zębowych z zainfekowanej tkanki. Zazwyczaj jest również tak, że to ostatnia deska ratunku dla naszego zęba. Kiedy korzeń zęba zostanie dokładnie oczyszczony, to stosuje się wtedy odpowiednie wypełnienie. Czy może się pojawić ból zęba po leczeniu kanałowym? – Sam zabieg wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale gdy znieczulenie ustąpi, to może się pojawić wrażliwość zęba po leczeniu kanałowym i jest to całkiem zrozumiałe. 

Ile boli ząb po leczeniu kanałowym?

Jak długo trwa ból zęba leczonego kanałowo? Leczenie kanałowe jest dość inwazyjnym zabiegiem stomatologicznym i całkiem naturalne jest, że w jego następstwie pojawia się ból zęba leczonego kanałowo. Jest to jednak zjawisko, które po pewnym czasie ustępuje, ale czas ustąpienia tych objawów może być inny dla każdego indywidualnego przypadku. Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym? – Ból może trwać od 3 dni do nawet 3 tygodni i jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta i stopnia zaawansowania zabiegu. Jak uśmierzyć bol zęba po leczeniu kanałowym? Najczęściej wystarczy zażycie doustnych leków przeciwbólowych lub w formie żelu. Zdarza się, że lekarz przepisuje antybiotyk. Natomiast jeżeli tkliwy ząb po leczeniu kanałowym dłużej doskwiera, to warto skonsultować to ze stomatologiem – może się okazać, że nastąpił stan zapalny – w takiej sytuacji lekarz stomatolog zaleci odpowiednie dodatkowe leczenie. Z reguły jednak skutki leczenie kanałowego mijają dość szybko. 

Author Info

Zespół Joko Dent