W strukturze zęba zaraz po szkliwie i zębinie występuje miazga. Jeśli dokucza nam silnie pulsujący ból zęba, którego nie potrafimy się pozbyć, prawdopodobnie doszło do zakażenia miazgi. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak najczęstszymi powodami zapalenia miazgi są próchnica, złamanie zęba lub wielokrotne zabiegi na tym samym zębie. Oprócz problemów z miazgą, leczenie kanałowe stosuje się również na martwy ząb lub w przypadku reendo.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to bolesny proces, który odbywa się po podaniu znieczulenia miejscowego, chyba, że pacjent jest na znieczulenie uczulony. Przed zabiegiem należy również wykonać zdjęcie rtg, aby zobaczyć jak rozległe jest zakażenie. Gdy dentysta przystępuje do pracy, pierwsze co robi to pozbywa się próchnicy z zęba (jeśli jest), a następnie dochodzi do kanałów korzenia zęba, gdzie pozbywa się miazgi. Po tej czynności kanały są dokładnie oczyszczane, osuszane i wypełniane substancjami, które zapobiegną dostawaniu się bakterii. Ząb potraktowany leczeniem kanałowym wypełnia się plombą, jeśli jednak doszło do rozległego procesu chorobowego dobiera się koronę porcelanową.
Poradnik dla pacjenta po leczeniu kanałowym
Wiele osób po zabiegach nie wie na co może sobie pozwolić, czego nie wolno robić oraz czy mogą w dalszym ciągu borykać się z bólem. W naszym Centrum Stomatologicznym Joko-Dent cenimy Twój czas, dlatego staramy się aby endodoncja trwała jak najkrócej to możliwe. Wszystko jednak zależy od tego, jak obszerne jest zakażenie, dlatego warto coś zjeść przed zabiegiem – po nim należy czekać ze spożywaniem posiłków do końca znieczulenia. Jeśli ząb jest opatrzony, należy starać się nie nadgryzać go i mieć w pamięci, że po leczeniu kanałowym zęby są bardziej wrażliwe. Dopóki korona nie zostanie odbudowana lepiej unikać twardego jedzenia. Myć zęby można normalnie. Ból zębów po leczeniu kanałowym jest normalnym zjawiskiem, nieprzyjemne uczucie może towarzyszyć pacjentowi do dwóch lub trzech tygodni po zakończeniu zabiegu. Każdy stomatolog w naszym centrum chętnie przepisze antybiotyk na ból zęba, jeśli zajdzie taka potrzeba. Innym efektem przeprowadzonego leczenia są również spuchnięte dziąsła. Nie jest to powód do zmartwień – oczywiście, zdarza się, że obrzęk dziąsła spowodowany jest rozwijającym się stanem zapalnym bądź niedokładnym wyczyszczeniem kanałów, jednak są to sytuacje sporadyczne. Najczęściej to naturalne zjawisko, które powinno zniknąć do kilku godzin po zabiegu. Nieznikająca opuchlizna powinna zostać zbadana przed stomatologa.