Lapisowanie zębów u dzieci - co to takiego?

Lapisowanie zębów u dzieci – co to takiego?

Wizyta z dzieckiem u dentysty to wyzwanie i stres dla każdego rodzica. Wszelkie zabiegi u maluchów to również bardzo trudne wyzwanie dla lekarza. Dentysta dziecięcy musi wyróżniać się nie tylko bardzo wysokimi umiejętnościami, ale również odpowiednim podejściem do dziecka.

Aby jak najbardziej ograniczyć swojej pociesze stresu związanego z wizytami u stomatologa, a jednocześnie zagwarantować mu bezpieczeństwo i zdrowie jamy ustnej, warto zastanowić się nad zabiegiem jakim jest lapisowanie zębów mlecznych.

Co to jest lapisowanie zębów i czy warto się na nie decydować?

Leczenie zębów u najmłodszych dzieci jest problematyczne nie tylko ze względu na strach malucha, ale również na specyficzną strukturę zęba mlecznego. Najczęstszym problemem stomatologii pediatrycznej jest próchnica. Dotyka ona ogromnej ilości dzieci i prowadzi do problemów nie tylko z zębami mlecznymi, ale również do długotrwałych problemów związanych z odpowiednim wykształceniem żuchwy, ułożeniem zębów i ewentualnymi wadami zgryzu. Z tego względu profilaktyka u dzieci jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat. Zabiegiem, który można zastosować już w pierwszych latach życia jest właśnie lapisowanie zębów.

Lapisowanie zęba polega na pokryciu go specjalną substancją – azotanem srebra. Posiada on właściwości antybakteryjne, co zapobiega rozwojowi próchnicy lub, gdy choroba już się pojawiła, znacznie ogranicza jej rozprzestrzenianie.

Lapisowanie zębów krok po kroku – jak przebiega zabieg?

Przeprowadzany w naszym gabinecie lapisowanie zębów u dzieci jest całkowicie bezbolesne. Dentysta dziecięcy nakłada na zęby malucha azotan srebra specjalnym pędzelkiem. Następnie podaje dodatkowo strącalnik, który aktywuje antybakteryjną substancję.

Lapisowanie zębów krok po kroku przeprowadzane jest w naszym gabinecie z najwyższą starannością, tak aby skutecznie ochronić wszystkie zęby malucha. Nieuniknioną sprawą jest pojawienie się czarnego zabarwienia na ząbkach, na których wcześniej rozwinęła się już próchnica. Zdrowe mleczaki nie zmieniają swojego zabarwienia. Zabieg wyróżnia się dużą skutecznością i bezpieczeństwem oraz pozwala uniknąć wielu wizyt u dentysty dziecka.

W celu zapewnienia optymalnych efektów lapisowanie zębów musi zostać przeprowadzone trzykrotnie w tygodniowych odstępach czasu. Pozwala to uzyskać trwały efekt i najlepszą ochronę przed rozwojem próchnicy. Każdy z zabiegów posiada dokładnie tą samą procedurę i stanowi jedynie minimalny stres dla malucha. 

Author Info

Zespół Joko Dent