Kiedy należy pomyśleć o usunięciu ósemek?

Kiedy należy pomyśleć o usunięciu ósemek?

O zęby oraz stan jamy ustnej powinno się okresowo dbać. Dlatego warto chodzić do dentysty. Zdarza się również, że bolą nas zęby mądrości, czyi tak zwane ósemki. Rosną one najpóźniej. Przysparzają wiele problemów, dlatego usuwamy je coraz częściej. Ósemki najczęściej wyrzynają się między 16 a 25 rokiem życia. Często sprawiają dolegliwości. Nie każdą ósemkę należy bezwzględnie usuwać. Jak długo rosną ósemki? W jakich sytuacjach musimy je usuwać?

Jak długo rośnie ząb mądrości?

Ósemki są to ostatnie zęby trzonowe, które znajdują się po obu stronach szczęki. Leczony Ząb mądrości lub też jego usuwanie jest w naszych gabinetach przeprowadzane przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę stomatologów w Bielsko-Białej.

Proces samego wyrastania zębów mądrości może być różny i zależeć od wielu czynników jak na przykład predyspozycje genetyczne. W związku z tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile taki proces wynosi. Jednak ósemki wyrzynają się najczęściej w okresie trwającym 3 lata. Są sytuację, że osoby w ogóle nie mają posiadają tych zębów.

Wyrzynające się ósemki są w stanie być naprawdę uciążliwe. Wyjątkowo rzadko proces tego typu przebiega bezobjawowo czy też niezauważalnie. Zazwyczaj towarzyszy temu silny ból oraz pozostałe dolegliwości. Są one najczęściej wynikiem braku wystarczającego miejsca w łukach zębowych.

W jakich sytuacjach usuwać ósemki?

Kwestia usunięcia ósemek jest indywidualna. Podczas wizyty dentysta po przeprowadzonych badaniach stwierdza czy należy podjąć usunięcie ósemki. W naszym gabinecie usuwanie zęba przebiega profesjonalnie w miłej atmosferze.

Wskutek rosnącej nieprawidłowo ósemki następuje ściśnięcie zębów oraz zmniejszenie się przestrzeni pomiędzy nimi. W związki z tym pojawia się problem, który dotyczy prawidłowej higieną jamy ustnej. Resztki pokarmu gromadzoną się za ósemką i przyczyniają się do powstania próchnicy. Najlepiej usuwanie zęba skonsultować ze swoim stomatologiem czy ortodontą. Nasz dentysta z pewnością będzie wiedzieć najlepiej, w jakim stanie są twoje ósemki. W razie konieczności zdecyduje o przeprowadzeniu ekstrakcji zęba. 

Jakie są zalecenia po usunięciu ósemki?

Aby uniknąć wszelkich powikłań dotyczących usunięcia ósemki, warto stosować się do zaleceń stomatologa. Niewątpliwie po usunięciu korzenia zębów należy zachować szczególną ostrożność i uważać na powstałą ranę. Utworzony tam skrzep jest ochroną przed bakteriami. Należy więc dbać tak, by go nie naruszyć. Po usunięciu zęba mądrośic zaleca się niespożywanie pokarmów oraz napojów przez minimum dwie godziny.

Podsumowanie

Podczas wyrzynania się ósemek pojawia się silny dyskomfort oraz uczucie rozpychania. Odległości pomiędzy zębami się zmniejsza, co z reguły przyczynia się do ich krzywienia a w rezultacie nieprawidłowości w zgryzie. Warto wiec okresowo odwiedzać dentystę. W razie konieczności w naszym gabinecie będą mogli państwo skorzystać z wielu zabiegów takich jak profilaktyka, leczenie zębów, usuwanie korzeni zębów. Nasze zabiegi są wykonywane przez specjalistów, dbających o zdrowie pacjenta, a także ich komfort. 

Author Info

Zespół Joko Dent