Kamień nazębny - jak sobie z nim radzić

Kamień nazębny – jak sobie z nim radzić?

Kamień nazębny to nieprzyjemna dolegliwość, która wyglądem przypomina żółtą lub brunatną powierzchnię. Kamień tworzy zwapniała płytka bakteryjna oraz resztki pokarmu – stąd wniosek, że do jego powstawania przyczynia się niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieleczony kamień nazębny może doprowadzić do próchnicy. Eksperci z naszego centrum podpowiadają, jak sobie z nim radzić.

Dlaczego kamień nazębny jest tak nieprzyjemny?

Kamień nazębny jest bardzo nieprzyjemny i niepożądany, ponieważ nieleczony może w konsekwencji doprowadzić do poważnych chorób. Usuwanie kamienia nazębnego to profilaktyka i zapobieganie próchnicy, paradontozie oraz odsłonięciom szyjki zęba. Dodatkowym utrudnieniem w czyszczeniu kamienia nazębnego jest fakt, że najczęściej zbiera się po wewnętrznej stronie uzębienia oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Trudno więc wykryć go samodzielnie – pacjent nie odczuwa bólu ani nawet dyskomfortu. 

Usuwanie kamienia nazębnego

Nasze centrum stomatologiczne specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia. Przeprowadzamy również skuteczne czyszczenie kamienia nazębnego. Popularnym zabiegiem, który zaleci i wykona stomatolog, jest skaling. Nasi lekarze usuwają kamień nazębny, wykorzystując nowoczesne technologie, takie jak skaling ultradźwiękowy, laserowy lub chemiczny, w zależności od stopnia zaawansowania i postępów choroby. 

Istnieją też domowe sposoby na walkę z kamieniem nazębnym. Należy do nich na przykład płukanie jamy ustnej naparem z szałwii. Do przygotowania płukanki można wykorzystać świeżą lub suszoną szałwię. Czynność warto powtarzać. Dla uzyskania optymalnych efektów zalecamy płukać jamę ustną przez 3-4 minuty codziennie, przez okres około tygodnia. Zawsze warto skonsultować się ze stomatologiem, aby określić w jakim stopniu rozwinął się kamień nazębny. W przypadku poważniejszego stadium, domowe metody nie pomogą – konieczna będzie fachowa medyczna pomoc w naszym centrum.

Jak sobie radzić z kamieniem nazębnym u dzieci?

Kamień nazębny u dziecka może stanowić poważny problem i świadczyć o złych nawykach higienicznych. Najlepszym sposobem na pomoc dziecku jest wizyta w naszym centum stomatologicznym. Wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia, dostosowaną do wieku dziecka i stanu jego uzębienia. 

Zadbaj o odpowiednią profilaktykę

Bezspornie kluczowe znaczenie w usuwaniu kamienia nazębnego ma odpowiednia profilaktyka. Absolutne podstawy wymagają, aby:

  • myć zęby co najmniej dwa razy dziennie; pomóc może polecona przez stomatologa pasta na kamień nazębny,
  • czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej,
  • płukać jamę usną dostępnymi w aptekach płukankami zwalczającymi bakterie.
Author Info

Zespół Joko Dent