Jakie wyróżniamy aparaty ortodontyczne

Jakie wyróżniamy aparaty ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny to urządzenie, które służy do pozycjonowania zębów. Jak jednak może potwierdzić każdy dentysta – istnieje wiele rodzajów tego typu aparatów. Dlatego też z myślą o naszych pacjentach, postanowiliśmy opowiedzieć o tym, czym różnią się poszczególne ich rodzaje.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, a decyzja o tym, który z nich będzie dla pacjenta odpowiedni – zawsze powinna być konsultowana z dentystą. Tylko w pełni wykwalifikowany ortodonta na podstawie oceny stanu uzębienia oraz wad zgryzu będzie w stanie określić, który z aparatów okaże się skuteczny. Dostępne w naszym gabinecie stomatologicznym aparaty można podzielić na:

  • Aparat ortodontyczny stały – grupa urządzeń, które ortodonta zakłada na stałe. Jest zbudowany z zamków i pierścieni, które podczas kolejnych wizyt dokręca się po to, by przesunąć zęby na właściwe miejsce. W tej grupie wyróżnia się:
    • Aparat ortodontyczny porcelanowy;
    • Aparat ortodontyczny samoligaturujący.
  • Aparat ortodontyczny ruchomy – czyli aparat ortodontyczny zdejmowany, który zakłada się wyłącznie na określony czas (np. na noc). Szczególnie popularne jako aparat ortodontyczny dla dzieci pomiędzy 4. a 12. r. ż. 

Gdzie ich szukać? Gabinet stomatologiczny Joko-Dent w Bielsko-Biała z przyjemnością podejmie się ich wykonania oraz założenia!

Aparat ortodontyczny porcelanowy

To klasyczny aparat ortodontyczny stały, który składa się z klejonych na zewnątrz szczęki zamków, pierścieni lub tub i łuków. Wykonane z porcelany, pomimo iż są one umieszczone na powierzchni zęba, w rzeczywistości jednak nie są aż tak bardzo widoczne. Barwę porcelany można bowiem dopasować do koloru zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie ich noszenia należy stosować tzw. białą dietę.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący

Kolejny z aparatów, które ortodonta nakłada na zębach pacjenta na stałe. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów porcelanowych wykorzystuje się w nich jednak mniejszą siłę nacisku na zęby. To z kolei przekłada się na komfort pacjenta. Aparat ten redukuje bowiem uczucie dyskomfortu, jaki może pojawić się po dokręceniu aparatu. Ponadto skraca on również czas leczenia oraz częstotliwość wizyt kontrolnych.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Czyli aparat ortodontyczny zdejmowany, który poleca się zwłaszcza w przypadku niewielkich wad zgryzu. Jest on zaprojektowany do indywidualnych potrzeb pacjentów i niezwykle wygodny w użyciu. Zdejmowane przed jedzeniem obniżają dyskomfort spowodowany resztkami pożywienia, które wdzierają się w szczeliny pomiędzy zębami a aparatem. Polecany szczególnie do noszenia nocą, głównie jako aparat ortodontyczny dla dzieci.

Author Info

Zespół Joko Dent