Czasem dochodzi do uszkodzenia zęba i należy podjąć odpowiednie działanie, aby poradzić sobie z problemem. Aby nie trzeba było usuwać zęba, istnieje kilka możliwości jego odbudowy. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Odbudowa korony zęba – kiedy można o niej mówić.
Kiedy dojdzie do uszkodzenia korony zęba w znacznym stopniu, można zdecydować się na odbudowę zęba. Często jest to procedura wieloetapowa, która ma na celu utrzymanie zęba w zębodole i zachowanie prawidłowych obciążeń podczas żucia.
Kiedy odbudowa zębów jest wskazana?
Można wyróżnić kilka wskazań do odbudowy korony zębów. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – lekarz dopasowuje najlepsza metodę do stopnia uszkodzenia zęba, a także stanu tkanek i możliwości finansowych.
Warto pamiętać, że:
- Odbudowa zęba najczęściej jest konieczna, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, ukruszenia lub złamania,
- Często stosuje się taką metodę, aby wzmocnić koronę zębów,
- Rekonstrukcja jest przeprowadzona po leczeniu skutków bardzo zaawansowanej próchnicy,
- Odbudowa korony zęba, pomaga poprawić estetykę uśmiechu.
Jakie są metody odbudowania kory zębów?
Obecnie stosuje się kilka metod odbudowy zębów. To na jaką zdecyduje się lekarz lub technik dentystyczny jest zależne od kilku czynników jak np. wielkość ubytku, stan korzenia oraz kości szczęki. W całym procesie bardzo ważne jest także podejście pacjenta. Istotnym kryterium wyboru metody jest cena.
Jedną z częstszych możliwości jest odbudowa zęba kompozytorem. Jest to technika wykorzystywana w przypadku uszkodzenia zęba o niewielkiej głębokości. Kompozyt to materiał, który charakteryzuje się dużą plastycznością. Jest to dość tanie rozwiązanie.
Kolejnym możliwością jest odbudowa na włóknie szklanym. Cechuje się ona dużą trwałością, a także bardzo estetycznym wyglądem. Bardzo często wybiera się tą metodę, aby opracować zęby przednie. Jest to także rozwiązanie cenione w nagłych przypadkach, gdy trzeba szybko działać.
Odbudowa zęba na korzeniu opiera się na wykonaniu pełnego uzupełnienia utraconej korony. Istnieje kilka sposobów takiego działania jak np. licówki czy wkład koronowy.
Zęby można także odbudować na materiale światłoutwardzalnym. W ten sposób można dokładnie odtworzyć kształt korony. Jeśli znudzona tkanka jest bardzo rozległa może być konieczne zastosowanie korony jednego zęba lub wykonanie mostu. Warto mieć to na uwadze. Dobrze odbudowana korona zębów niczym nie wyróżnia się od naturalnych zębów.