Jak w prosty sposób zadbać o higienę jamy ustnej?

Jak w prosty sposób zadbać o higienę jamy ustnej?

Bardzo popularna jest sentencja, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tyczy się to również higieny jamy ustnej, która pełni ważną rolę w zachowaniu zdrowego uzębienia. Leczenie zębów często jest kosztowne, dlatego lepiej zawczasu zadbać o siebie. Niektóre czynności można wykonywać w domowym zaciszu, z innymi zaś warto udać się do profesjonalisty. Dobry stomatolog może nie tylko rozwiązać istniejące problemy, ale również doradzić, w jaki sposób dbać o swoje zęby.

Profilaktyka w domowym zaciszu

O swoje uzębienie można łatwo zadbać we własnym domu. Warto zwrócić szczególną uwagę na szczotkowanie zębów, które często jest wykonywane zbyt krótko i niedbale. Ta czynność powinna trwać przynajmniej dwie minuty, należy także wykonywać ją dokładnie. Lepiej nie wkładać w szczotkowanie zbyt wiele siły, aby nie podrażnić wrażliwych dziąseł. Warto zadbać również o dobór odpowiedniej szczoteczki, w czym pomogą nasi specjaliści. Dodatkowe czynności, które warto wykonywać regularnie to nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej przy pomocy przeznaczonego do tego płynu. To pierwsze pomaga oczyścić przestrzeń między zębami, zaś płyny do higieny jamy ustnej działają antybakteryjnie i odświeżają oddech. Pomagają również zniwelować nadwrażliwość zębów i łagodzą podrażnione dziąsła. Proces płukania jamy ustnej powinien trwać około 30 sekund. Zazwyczaj można je stosować raz dziennie, warto jednak przeczytać zalecenia producenta na opakowaniu. Dobrej jakości płyn do płukania, jak nić do zębów również mogą polecić nasi stomatolodzy.

Regularne kontrole stomatologiczne

Samodzielne dbanie o zęby to jednak nie wszystko. Oprócz tego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i poddawać się kontrolom stanu uzębienia. Dentystę należy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Wizytę należy umówić również w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości: nadwrażliwości zębów lub dziąseł, bólu zęba, ukruszenia go lub złamania. Dobry dentysta wykona wszelkie niezbędne badania, oceni stan uzębienia i ewentualnie przygotuje plan leczenia. W naszym gabinecie stomatologicznym możemy zaoferować nie tylko przeprowadzenie badań kontrolnych, ale również kompleksowe oczyszczenie zębów, instruktaż higieny jamy ustnej, a także zabiegi z kategorii stomatologii estetycznej. Nasi specjaliści starannie wykonują swoje zadania i są w stanie zaproponować wiele korzystnych rozwiązań rozmaitych problemów dentystycznych. W naszym gabinecie przeprowadzimy kompleksową kontrolę i zadbamy o to, by efekt był zadowalający dla klienta.

Author Info

Zespół Joko Dent