Próchnica, zapalenie dziąseł czy parodontoza to najczęstsze dolegliwości i schorzenia, które mogą zajść w naszej jamie ustnej. Zazwyczaj ich przyczyną jest nieodpowiednia higiena. Jednak to niejedyne choroby i nieprawidłowości, z którymi możemy mieć do czynienia. Istnieją również rzadsze schorzenia, np. takie jak hiperdoncja, na którą zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu. Co to za choroba i jak z nią walczyć?
Czym jest hiperdoncja?
U dorosłego człowieka w jamie ustnej powinny znaleźć się 32 zęby stałe, a w przypadku dzieci 20 zębów mlecznych. Niestety zdarzają się przypadki, że tych zębów jest więcej – czy powinniśmy się z tego cieszyć? W każdym przypadku jest to stan patologiczny, ponieważ nadmiar zębów, tzw. dodatkowych, może wywoływać różne dolegliwości i prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w naszej szczęce i żuchwie tak naprawdę nie ma miejsca na zęby dodatkowe. Tym samym każdy nadprogramowy ząb może w ogóle się nie wyrznąć, a w szczęce pozostaje tylko jego zalążek, który utrudnia wzrost prawidłowym zębom. Tym samym powoduje to ściśnięcie wszystkich innych zębów, co może prowadzić do wad zgryzu, a jak wiadomo, wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny – mogą nieść ze sobą wiele innych poważnych dolegliwości. Nadprogramowe zęby diagnozuje zawsze lekarz – musimy więc odwiedzić gabinet stomatologiczny – jak przedstawia się hiperdoncja leczenie?
Leczenie hiperdoncji
Hiperdoncję zawsze należy leczyć, ponieważ może ona prowadzić również do innych schorzeń, np. takich jak choroby przyzębia, torbiele, przerost wędzidełka czy nieprawidłowe ułożenie żuchwy. U dzieci może się także pojawić problem w kolejności wyrzynania się zębów stałych czy mleczaków. Każdy gabinet stomatologiczny dysponuje metodami, które pozwolą skutecznie rozwiązać problem hiperdoncji. Jakie najczęściej stosuje się leczenie? – Prawie w każdym przypadku jest to hiperdoncja usuwanie zębów dodatkowych. Dzięki temu pozostałe prawidłowe zęby mają miejsce, aby prawidłowo się rozwijać. Nie jest to tak łatwy zabieg, jak ma miejsce w przypadku zwyklej ekstrakcji – nadliczbowe zęby często mają nietypowy kształt, są kłopotliwie umiejscowione, a do tego należy również brać pod uwagę wszystkie prawidłowe zęby, które znajdują się w pobliżu, aby przypadkiem nie zaburzyć ich prawidłowego rozwoju. Niemniej zabieg ten dzięki odpowiednim narzędziom zawsze przebiega skutecznie, a na pewno w tej kwestii duże znaczenie ma również doświadczenie stomatologa.