Gdzie jest przyczyna wad zgryzu u dzieci i dorosłych?

Gdzie jest przyczyna wad zgryzu u dzieci i dorosłych?

Mało kto ma idealnie równe zęby. Szacuje się, że tylko 10% Polaków nie ma w tej materii żadnego problemu. U większości osób, mimo drobnych niedoskonałości, zęby i zgryz mieszczą się w zdrowotnej i estetycznej normie i nie wymagają długiej korekty ortodontycznej. W niektórych przypadkach jednak już z pozoru ledwo zauważalna wada zgryzu powinna być przyczyną wizyty u lekarza ortodonty.

Skąd biorą się wady zgryzu?

Dlaczego jedne osoby nie mają w tej materii problemu, a inne tak i to w dość poważnym stopniu? Skąd wady zgryzu u dzieci i dorosłych?

Niektóre wady zgryzu są wrodzone i wynikają z nieprawidłowej budowy kości szczęk lub całej twarzoczaszki. Chodzi np. o za małą szczękę względem liczby zębów lub wręcz przeciwnie. Czasem jest to dziedziczne w danej rodzinie. Zdarza się jednak, że wada zgryzu powstanie np. w wyniku czynników zewnętrznych oddziałujących na dziecku jeszcze podczas ciąży. chodzi np. op niektóre leki. W innych przypadkach wady zgryzu u dzieci, pojawiają się z powodu:

  • pewnych złych nawyków, jak ssanie palca przez dziecko, przygryzanie przez nie warg i policzków, gryzienie różnych przedmiotów (ołówki, kredki i inne)
  • porodu kleszczowego
  • nieodpowiedniej pozycji podczas snu dziecka
  • bruksizmu, czyli zgrzytania zębami.

Nieleczony krzywy zgryz będzie pogłębiał cały problem – sam się nie naprostuje. Może też powodować kolejne kłopoty ze zdrowiem.

Czy zgryz leczy się tylko u dzieci?

Oczywiście wady zgryzu u dorosłych nie muszą być wynikiem braku leczenia wad zębów w wieku dziecięcym. Dzisiaj jednak ortodonta pomaga także dorosłym pacjentom. Leczenie może trwać dłużej niż u dzieci i wymagać stałego aparatu, jednak wyniki leczenia bywają zawsze widoczne.

Wskazać potrzebę leczenia zgryzu może lekarz stomatolog podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Dlaczego warto go posłuchać? Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Wady zgryzu przyczyniają się do problemów z jedzeniem, a często też z wyraźną mową.

Stawiamy na kompleksowe leczenie zębów!

Dlaczego stawiamy na kompleksowe działania w ramach leczenia zębów? Bo tak działa dobry stomatolog Bielsko. Dlatego w naszej przychodni pacjenci mogą liczyć na szeroki wachlarz usług – od zapobiegania problemom z zębami, po ich leczenie. Pomagamy też walczyć z problemami typowo  ortodontycznymi, które współistnieją często z innymi chorobami w jamie ustnej. W pewnych sytuacjach najlepiej jest od razu zaplanować kompleksowe zajęcie się całą jamą ustną, bo likwidacja jednego problemu może się okazać działaniem niewystarczającym.

Author Info

Zespół Joko Dent