Diastema odnosi się do przerwy między siekaczami górnymi, czyli jedynkami. Może być prawdziwa lub rzekoma, jednak bez względu na przyczynę z łatwością poddaje się leczeniu ortodontycznemu. Za wadę zgryzu uznaje się ją wówczas, gdy wynosi więcej niż 2 mm. Może wtedy wpływać na położenie innych zębów, upośledzać funkcję odgryzania kęsów pokarmowych oraz powodować wady wymowy. Udowodniono, że jej obecność zwiększa ryzyko chorób przyzębia. Dlatego leczenie diastemy rekomendujemy szczególnie w przypadku dzieci.
Jak powstaje diastema?
Wiedząc już co to diastema, warto poznać jej przyczyny. Diastema prawdziwa powstaje wskutek przerostu wędzidełka górnej wargi, z kolei przyczyną postaci rzekomej jest na ogół zmniejszenie wielkości siekaczy bocznych. Wyróżnia się dodatkowo diastemę fizjologiczną, pojawiającą się w dzieciństwie, gdy uzębienie mleczne wymieniane jest na stałe. Ten rodzaj zwykle jest uwarunkowany genetycznie (zdarza się, że przerwa między zębami występuje u kilku członków najbliższej rodziny). Chcąc pozbyć się problemu należy znaleźć gabinet stomatologiczny specjalizujący się w ortodoncji.
Jak pozbyć się diastemy?
Usuwanie diastemy zależy od przyczyny jej wystąpienia. Jeśli jest ona prawdziwa, pierwszym etapem staje się podcięcie wędzidełka i tym samym stworzenie optymalnych warunków do zejścia się zębów. Z kolei gdy wada wynika z obecności dodatkowego zęba, należy poddać go ekstrakcji. Dentysta oceni stan zdrowia jamy ustnej i dobierze najskuteczniejsze metody leczenia dla danego pacjenta. W pozostałych przypadkach (szczególnie, gdy korony przyśrodkowych górnych siekaczy są umiejscowione z dala od siebie, zaś korzenie kierują się zbieżnie) konieczne jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. Likwidacja diastemy jest zazwyczaj nieskomplikowana i rokuje dobrze. Doświadczony stomatolog z pewnością poradzi sobie z każdą wadą zgryzu.
U dorosłych pacjentów dużą popularnością cieszy się dostępne w naszej ofercie zamykanie diastemy kompozytem. Czynność polega na rozprowadzeniu materiału kompozytowego na powierzchni górnych jedynek, a następnie nadanie im pożądanego kształtu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Metoda sprawdzi się świetnie w przypadku mniejszych przerw między zębami. Większe diastemy są wskazaniem do założenia licówek, czyli cienkich nakładek w kolorze naturalnych zębów, nadających im odpowiedni kształt. Licówki przyklejane są do delikatnie oszlifowanej przedniej powierzchni zębów. Utrzymują się przez kilka lat. Gdy diastema współwystępuje z jakimikolwiek innymi wadami zgryzu, polecamy zdecydować się na aparat ortodontyczny.