Wiele z pacjentów, korzystających z usług stomatologicznych, zmaga się z dentofobią. Niestety strach przed dentystą i unikanie wizyt prowadzi do bardzo negatywnych skutków i pogorszenia kondycji zdrowia naszej jamy ustnej. Dlatego zarówno pacjent jaki i stomatolog powinni zadbać o to, aby zminimalizować paraliżujący lęk. W naszym gabinecie stomatologicznym, doskonale rozumiemy ten problem i wiemy jak sobie z nim radzić. Wyjaśniamy czym jest i skąd się bierze dentofobia.
Co to jest dentofobia i jakie są jej objawy
Dentofobia jest to strach przez dentystą. Dotyczy ona zarówno dzieci jak i dorosłych, bez względu na ich płeć. Problem ten wiąże się z objawami somatycznymi typowymi dla każdej innej fobii, które pojawiają się przed wizytą w gabinecie stomatologicznym lub na samą myśl o niej. Do objawów opisywanej fobii możemy zaliczyć brak apetytu, wymioty, bóle głowy, gorączkę, omdlenia, bezsenność. Dodatkowo podczas wizyty może towarzyszyć nam wzrost ciśnienia tętniczego, duszności, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, suchość w ustach i drażnienie kończyn. Ponadto osoba, która cierpi na dentofobię zmaga się z przeraźliwym lękiem. Wszystkie te objawy nie tylko są uciążliwe dla pacjenta, ale również ograniczają działanie stomatologa podczas zabiegu.
Wszyscy wiemy jak ważne są wizyty kontrolne u dentysty i leczenie zębów. Kiedy regularnie chodzimy do dentysty to mamy możliwość na bieżąco leczyć próchnicę, paradontozę i walczyć z problemem nieświeżego oddechu. Unikanie dentysty, często wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i wyglądu, ponieważ w najgorszym wypadku może prowadzić to do utraty zębów.
Przyczyny dentofobii
Dentofobia jest bardzo często związana z negatywnymi doświadczeniami, które przeżyliśmy w przeszłości. Zazwyczaj podłoża fobii można szukać w okresie dzieciństwa. Może się ona wiązać z przetrzymywaniem na siłę dziecka podczas wizyty, z leczeniem zębów bez znieczulenia lub z odczuwaniem bólu podczas wcześniejszych wizyt. Duży wpływ na nią mogło mieć również nieodpowiednie podejście dentysty do pacjenta, poczucie bezsilności, wysokie wydatki związane z leczeniem lub obawa o to, że zabieg zakończy się niepowodzeniem. Nieprzyjemne odgłosy, zapachy, brak pewności co do profesjonalizmu lekarza lub higieny jego pracy, czy nawet brak informacji o wykonywanych czynnościach przez stomatologa również nie sprzyjają dentofobii. Dodatkowo fobia, może się również nasilić jeśli nasi znajomy mają przykre doświadczenia z dentystą i dzielą się z nami tymi przeżyciami. Często jest tak, że dziecko boi się iść do dentysty i to właśnie dlatego, że kojarzy ją z czymś nieprzyjemnym i negatywnym. Ponieważ widzi, że jego rodzic również unika wizyt i odczuwa strach przed dentystą.
Jak radzić sobie z dentofobią?
Gabinet stomatologiczny nie może Ci się źle kojarzyć, ponieważ musisz regularnie leczyć zęby. Nasz gabinet jest idealnym przykładem tego, że wizyta nie musi być kojarzona z bólem i dyskomfortem. Specjaliści mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, dlatego nie musisz mieć obaw co do profesjonalizmu naszych dentystów. Zdajemy sobie sprawę również z tego, jak ważna jest higiena w gabinecie stomatologicznym. Dbając o wasze zdrowie i bezpieczeństwo na bieżąco dezynfekujemy wszystkie sprzęty oraz ściśle trzymamy się ustalonych wymagań sanitarnych.
Nasi specjaliści wiedzą jak radzić sobie z dentofobią. Jednak w celu pokonania fobii, pacjent musi być świadomy swojego problemu i zacząć o nim rozmawiać ze swoim stomatologiem. Każdy dentysta na co dzień ma do czynienia z ludźmi, którzy odczuwają strach przed wizytą. Nie jest to dla niego żadna nowość, dlatego też pacjent nie powinien odczuwać z tego powodu wstydu. Dobry dentysta w Bielsku zrozumie problem pacjenta i podejdzie do niego indywidualnie. Podczas wizyty specjalista informuje na bieżąco i dokładnie pacjenta o tym co i dlaczego zamierza robić. W celu zredukowania lęku można bezboleśnie podać znieczulenie lub podtlenek azotu, który działa rozweselająco i relaksująco. Ponadto pacjent nad swoim strachem może pracować poza gabinetem stomatologicznym, stosując hipnozę, metodę EFT, psychoterapię lub techniki relaksacyjne.