Czym się charakteryzuje zapalenie okostnej zęba?

Czym się charakteryzuje zapalenie okostnej zęba?

Okostna to mocno unerwiona i silnie ukrwiona błona otaczająca znaczną część układu kostnego człowieka. Niepozorna tkanka nie tylko odżywia i regeneruje nasze kości, ale również odpowiada za ich ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stan zapalny tej błony może powodować bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Szczególnie dokuczliwym i realnie utrudniającym normalne funkcjonowanie człowieka jest zapalenie okostnej zęba.

Po czym poznać, że mam stan zapalny okostnej?

Zapalenie okostnej objawy ma bardzo niekomfortowe, a zdarza się niestety, że wręcz niebezpieczne dla ogólnego zdrowia pacjenta. W naszym gabinecie niejednokrotnie pomagaliśmy osobom skarżącym się na silny, promieniujący ból, obejmujący nie tylko okolice szczęki, oczu czy uszu, ale wręcz całej głowy i szyi! Dodatkowe zaczerwienienie okolic zakażonego zęba, opuchnięcie dziąsła, okazjonalny szczękościsk oraz ogólne zjawiska charakterystyczne dla stanu zapalnego, jak podwyższona temperatura, osłabienie czy bóle głowy i dreszcze, jednoznacznie sugerują, że w organizmie niestety wystąpiło zapalenie okostnej.

Zapalenie okostnej – ale dlaczego?

Przyczyny wystąpienia zapalenia okostnej są niestety rozmaitego charakteru. Bez wątpienia przedostawanie się bakterii i toksyn do okostnej może być wywołane nieleczoną próchnicą lub zgorzelą. Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba niestety również jest możliwe – zwłaszcza, jeśli po ekstrakcji pozostały nieusunięte części korzeni zębowych. Zdarza się, że do zapalenia dochodzi wskutek powikłań, np. po złamaniu żuchwy.

Zapalenie okostnej zęba – jak uśmierzyć ból?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, lecz czym prędzej pozwolić, by jamę ustną obejrzał kompetentny dentysta. Leki przeciwbólowe czy zimne okłady na opuchnięte miejsca mogą doraźnie uśmierzyć dolegliwości. Niezależnie od tych miejscowych działań, sugerujemy przede wszystkim wizytę w specjalistycznym gabinecie. Nasz stomatolog przeprowadzi niezbędny wywiad z pacjentem, udzielając na jego podstawie fachowej pomocy. Osobom dotkniętym zapaleniem okostnej zazwyczaj zleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a czasem także skanu kości, które umożliwiają przeprowadzenie przez dentystę stosownych działań. W zależności od potrzeb, nasz wykwalifikowany stomatolog może podjąć decyzję o antybiotykoterapii oraz leczeniu kanałowym zęba. Stan zapalny okostnej wcale nie musi oznaczać ekstrakcji!

A może samo się rozejdzie?

Nasze centrum stomatologiczne każdorazowo przypomina swoim pacjentom, że zapalenia okostnej w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Nieleczone zapalenie okostnej zęba może spowodować bardzo poważne powikłania. Konsekwencją bagatelizowania problemu lub radzenia sobie z nim wyłącznie na własną rękę, może być nawet przeniesienie stanu zapalnego na inne narządy, z sercem czy oponami mózgowo-rdzeniowymi włącznie. Dlatego tak istotne jest, by należytą kuracją stanu zapalnego zęba zajął się wykwalifikowany stomatolog. Jeśli pacjent zauważa w swoim organizmie opisane powyżej objawy zapalenia okostnej, nie powinien zwlekać, lecz niezwłocznie wybrać się do naszego gabinetu!

Author Info

Zespół Joko Dent