Czym jest i jakie są objawy demineralizacji szkliwa

Czym jest i jakie są objawy demineralizacji szkliwa?

Demineralizacja szkliwa, nazywana inaczej odwapnieniem zębów objawia się przeważnie w postaci przebarwień i powierzchownych plamek. Pacjent nie odczuwa bólu, ale zlekceważenie takich objawów może prowadzić do rozwinięcia się próchnicy i w konsekwencji powstawania ubytków. Bariera chroniąca szkliwo zęba w wyniku demineralizacji zostaje zniszczona. Prowadzić to może do rozwoju próchnicy w głębi zęba. Warto przynamniej raz w roku sprawdzać stan swojego uzębienia, ponieważ uszkodzone szkliwo zęba może nam przysporzyć wielu problemów. Przegląd w naszym gabinecie rozwieje wszystkie wątpliwości. 

Uszkodzone szkliwo zęba

Demineralizacja szkliwa ma miejsce gdy w naszych zębach brakuje jonów wapnia. Utrata wapnia następuje natomiast w wyniku działania kwasów organicznych, które to znaczenie obniżają pH w naszej jamie ustnej. Szkliwo zostaje rozmiękczone i z tego powodu wypłukują się jony wapnia. Podstawą w zapobieganiu odwapnieniu jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Jeżeli będziemy sumiennie i dokładnie usuwać płytkę nazębną, będziemy w stanie uchronić się przed odwapnieniem. Tak czy inaczej, należy kontrolować stan zębów u stomatologa. Demineralizacja bowiem najczęściej pojawia się w miejscach, które są trudnodostępne. Będą to na przykład przestrzenie między zębami i miejsca znajdujące się bezpośrednio przy dziąsłach. Ważne jest, aby postawić nie tylko na mycie zębów szczoteczką. Ważne jest też używanie nici dentystycznej, która to właśnie pozwoli na dotarcie do tych trudnodostępnych miejsc. Jeżeli zauważymy na swoich zębach przebarwienia, należy jak najszybciej wybrać się do stomatologa. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na szybkie zatrzymanie procesu odwapniania zębów. Dentysta Bielsko na pewno pomoże rozwiązać problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

Odwapnienie wynika często z wieku, nieodpowiedniej diety lub chorób. Można jednak wspomóc swoje szkliwo, dzięki kilku prostym sposobom. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Uszkodzone szkliwo zęba nie lubi węglowodanów i napojów słodzonych. Warto natomiast zwiększyć ilość produktów bogatych w wapń, takich jak jogurty i białe sery. W przypadku jogurtu warto wybierać naturalne, bez cukru i konserwantów. Aktualnie na rynku dostępne są  specjalne preparaty wzmacniające szkliwo. Jednak zanim zdecydujemy się na ich stosowanie, warto skonsultować to w naszym gabinecie. Nasi specjaliści ocenią czy aby na pewno zachodzi taka potrzeba. 

Author Info

Zespół Joko Dent