Bruksizm to dla wielu z nas wciąż tajemniczo brzmiącą nazwa. Niestety, coraz więcej osób cierpi na tą dolegliwość. Co więcej, najnowsze badania wskazują, że do jej leczenia należy zaangażować wielu różnorodnych specjalistów – neurologa, stomatologa czy psychoterapeutę a czasem nawet psychiatrę. Czym jest bruksizm? Jak wygląda leczenie bruksizmu? Przyjrzyjmy się zagadnienieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to choroba psychosomatyczna. Przez psychiatrów traktowany jest jako parasomnia, a więc zaburzenie snu. Polega na nawykowym, nieświadomym zaciskaniu zębów. Dodatkowo pojawia się także zgrzytanie zębami, którego nie można kontrolować. Tak wyglądają typowe objawy bruksizmu. Co więcej, może pojawiać się tylko w nocy jako silne zgrzytanie zębami. Jak widać, jest to dolegliwość wieloczynnikowa, świat nauki nie potrafi do końca wyjaśnić jego podłoża. Bruksizm przyczyny to przede wszystkim zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zgryzowo – zwarciowe, depresja, ADHA, zespół Downa i wiele innych.
Bruksizm leczenie – jakie kroki są najbardziej skuteczne?
Bruksizm ma tendencję do samoistnego ustępowania. Leczenie to przede wszystkim specjalne ćwiczenia na bruksizm, głównie rozluźniające szczękę. Co więcej, stomatolog może zlecić wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej na czas snu. Dentysta indywidualnie zleca wykonanie nakładki, ponieważ musi być idealnie dopasowana. By zlikwidować przyczyny bruksizmu, konieczna jest interwencja wielu specjalistów, zwłaszcza na podłożu psychologicznym.
Bruksizm u dzieci
Bruksizm to problem występujący także u dzieci w różnym wieku. Mimowolne ściskanie zębów, zgrzytanie i przesuwanie zębów względem siebie, dotyczy aż 2-3 dzieci na 10. Większość z nich wyrasta z dolegliwości wraz z utratą zębów mlecznych. Zdarza się, że w związku z zaburzeniami emocjonalnymi, bruksizm u dzieci utrwala się jako nawyk – sposób na rozładowanie napięcia. U dzieci cierpiących na taką dolegliwość, należy wyeliminować stres i otoczyć je opieką psychologa.
U kogo szukać pomocy?
Nasz stomatolog w Bielsku to osoba, u której znajdziesz pomoc w walce z bruksizmem. Łatwe ćwiczenia rozluźniające, które można wykonywać samodzielnie w domu, szyna relaksacyjna, czy pokierowanie do innych specjalistów na konsultacje sprawią, że objawy bruksizmu staną się łagodniejsze, lub nawet znikną.
Bruksizm to choroba, na którą cierpi 11-21% Europejczyków. W naszym centrum stomatologicznym odnajdziesz profesjonalną pomoc, dzięki której znów do codziennego życia powróci normalności, a noce będą czasem relaksu. Przekonaj się osobiście, jakie to proste!.