Czy warto leczyć zęby mleczne?

Czy warto leczyć zęby mleczne?

W czasach dużego dostępu do wiedzy medycznej nadal wielu rodziców uważa, że leczenie zębów mlecznych jest zbędne, gdyż one i tak w końcu wypadną. Jest to pogląd bardzo nietrafiony, ponieważ zęby mleczne są bardzo ważne. Ich stan ma wielki wpływ na zdrowie i samopoczucie malucha w danej chwili, ale też rzutuje na jego zdrowie w przyszłości. Zaniedbanie mleczaków może mieć przykre konsekwencje. 

Próchnica u dziecka

Ząb mleczny dużo cieńsze szkliwo niż ząb stały, przez co jest bardziej narażony na uszkodzenie. Próchnica u małych dzieci rozwija się szybko i niestety bardzo łatwo przeoczyć jej początkowe objawy. Uwagę rodzica powinny zwrócić pojawiające się białe przebarwienia na zębach. Mogą one oznaczać rozwijającą się chorobę i pomóc powinien wtedy dobry dentysta dziecięcy. Zlekceważenie objawów próchnicy może skutkować zbyt wczesnym wypadnięciem ząbków, co z kolei wpływa na niewłaściwy rozwój szczęki, a także przeniesieniem chorobotwórczych bakterii na wyrzynające się zęby stałe. Zepsute zęby u dziecka powinien zobaczyć stomhttps://joko-dent.pl/atolog dziecięcy i podjąć właściwe leczenie. Niewyleczone zęby mogą być przyczyną stanów zapalnych i dolegliwości innych, oddalonych narządów. Ponadto leczenie rozwiniętej próchnicy w zaawansowanym stadium jest dużo bardziej bolesne i nieprzyjemne. W naszym centrum stomatologii dokładamy wszelkich starań by leczenie próchnicy u dziecka było bezbolesne i nie kojarzyło się dziecku źle, co jest ważne, aby dziecko chętnie odwiedzało stomatologa w przyszłości.

Dobre nawyki

Jak więc prawidłowo dbać o ząbki malucha? Przede wszystkim należy zacząć dbać o zęby jeszcze zanim one się pojawią. Już same dziąsła niemowlaka należy czyścić czysty, jałowym gazikiem. Wyrzynanie zębów mlecznych oznacza, że można wprowadzić pierwszą pastę, tzw. “od pierwszego ząbka” oraz delikatną szczoteczką i w ten sposób czyścić pierwsze mleczaki oraz dziąsła. Z wiekiem dziecka warto zwracać uwagę na dobór pasty z odpowiednią ilością fluoru i uczyć starsze dziecko wypluwania nadmiaru pasty. U starszych dzieci warto rozważyć lakowanie zębów, które zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Ważną sprawą w dbaniu o zęby jest odpowiednia dieta bogata w wapń, witaminę D i K, a także magnez i fosfor.

Kiedy wypadają mleczaki? 

Zazwyczaj zęby mleczne wypadają ok. 6 urodzin dziecka, jednak jest to dość indywidualna sprawa. Na moment wypadania zębów mogą wpływać czynniki genetyczne, a nawet płeć dziecka. Jeżeli jednak zęby wypadają przed 5 rokiem życia bądź po 8 urodzinach, warto skonsultować to ze stomatologiem.

Podsumowując, odpowiednia troska o zęby mleczne jest niezwykle istotna. W przypadku niepokojących objawów odwiedź nasze centrum stomatologii i skonsultuj się z dentystą dziecięcym, który rozwieje wątpliwości i oceni stan zębów malucha.

Author Info

Zespół Joko Dent