Czy pasty z fluorem to dobry wybór?

Czy pasty z fluorem to dobry wybór?

Mycie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej. Fluor jest jednym z najczęściej dodawanych składników do past do zębów. Jednak wiele osób obawia się stosowania past zawierających ten pierwiastek. Warto zatem rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące mycia zębów pastą z fluorem.

Czy pasta z fluorem jest szkodliwa dla zdrowia?

Fluor jak każda inna substancja w nadmiarze lub niedoborze może być szkodliwa dla zdrowia. Więcej szkody powoduje żywność, która może zawierać znaczne ilości szkodliwych substancji, w tym fluoru, niż pasta do zębów. Stosowanie past z fluorem może przynieść zdecydowanie więcej korzyści, niż szkód. Mają one wpływ na zdrowie jamy ustnej, co również oddziałuje na cały organizm.

Pasta z fluorem – czy i dlaczego warto ją stosować?

Pasta z fluorem ma na celu zapobiegać rozwojowi próchnicy. Ma działanie przeciwbakteryjne, co jest istotne dla zdrowia jamy ustnej. Niedobór fluoru negatywnie wpływa na stan jamy ustnej, zęby i szkliwo, co może prowadzić do negatywnych skutków takich jak próchnica i stan zapalny. Nieleczone z kolei mogą doprowadzić do utraty zębów. Pasta do zębów zawierająca fluor nie stanowi zagrożenia dla osób dorosłych. Zawartość fluoru w pastach do mycia zębów to 500-1500 ppm i spełnia ona normy unijne. W przypadku past dla dzieci i niemowląt zawartość fluoru jest odpowiednio mniejsza. Nie jest to niebezpieczna dawka, przyjmując, że pasta nie zostanie połknięta.

Pasta z fluorem dla dzieci – czy jest bezpieczna?

Pasty z fluorem dla dzieci są bezpieczne pod warunkiem, że nie zostaną połknięte. Warto nauczyć dziecko odpowiedniej higienizacji. Pasty z fluorem zaleca się stosować przez dzieci, które posiadają mleczne zęby. Ma to na celu uchronić je przed próchnicą. Przy czym należy zwrócić uwagę na zawartość fluoru w paście. Powinna ona wynosić nie więcej niż 1000 ppm. Taka ilość w zupełności wystarczy, żeby uchronić zęby dziecka przed powstaniem próchnicy. Warto też również odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny, gdzie dentysta będzie mógł ocenić stan zębów dziecka. Podczas konsultacji warto dopytać o odpowiedni rodzaj pasty dla dzieci stosowny do ich wieku.

Pasty z fluorem to dobry wybór, a także rekomendowany przez dentystów. Zabiegi takie jak fluoryzacja zębów są wynikiem zapotrzebowania na tego typu usługi. A przecież do tego jest również wykorzystywany fluor. Stomatolog w naszym gabinecie udzieli porady dotyczącej odpowiednich środków przeznaczonych do higieny jamy ustnej oraz w jaki sposób dbać o zęby.

Author Info

Zespół Joko Dent