Czy kobiety w ciąży mogą korzystać z usług dentysty?

Czy kobiety w ciąży mogą korzystać z usług dentysty?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Organizm przechodzi wtedy przez wiele zmian, ponieważ kształtuje w sobie nowe istnienie. Planując powiększenie rodziny warto już wcześniej zadbać o zdrowe uzębienie. Czasami jednak nie udaje się tego zrobić z wyprzedzeniem i pojawiają się pytania, czy kobiety mogą udać się do dentysty w czasie ciąży? Odpowiedzią jest: Tak! 

Znieczulenie a ciąża

Leczenie zębów w ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ każdy stan zapalny może przyczyniać się do poważnych powikłań, zarówno u matki, jak i u dziecka. Niektóre kobiety martwią się jednak znieczuleniem, ponieważ wiedzą, że stosowanie wielu leków w tym szczególnym czasie jest zabronione. Na szczęście, dzięki współczesnym technologiom, stomatolog potrafi dobrać odpowiednie preparaty, które nie zaszkodzą ani dziecku, ani kobiecie. Niwelowanie bólu jest ważne, ponieważ stres u ciężarnej także może negatywnie odbić się na zdrowiu płodu. W przypadku wątpliwości w tej kwestii, nasz stomatolog w Bielsko-Białej gotów będzie wszystko wytłumaczyć!

Jakie zabiegi są dozwolone, a jakie zabronione w ciąży?

Poważniejsze zabiegi warto planować na dalsze etapy ciąży lub na okres po porodzie i połogu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, lepiej wiedzieć, które zabiegi mogą być wykonywane, a które nie. 

W przypadku leczenia kanałowego należy je wykonać niezwłocznie, jeśli jego odwleczenie doprowadziłoby do poważnego stanu zapalnego. Profilaktyka stomatologiczna, taka jak piaskowanie, jest dozwolona, a nawet zalecana u kobiet w ciąży. Pozwala ona zapobiec zbieraniu się kamienia nazębnego oraz próchnicy. Usuwanie zębów lepiej planować pod koniec ciąży, by nie zwiększać ryzyka powstania infekcji. Zdecydowanie nie zaleca się też przeprowadzania wybielania, ze względu na obecność silnych substancji chemicznych w preparatach przeznaczonych do tego zabiegu. Zakładanie plomby lepiej wykonać bliżej porodu, chyba że stomatolog uzna, że jest to niezbędne wcześniej. Leczenie próchnicy jest bezpieczne na każdym etapie ciąży. Jeśli chodzi jednak o prześwietlenie, to lepiej go nie robić w tym czasie.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Stan błogosławiony może być czasem szczególnej dbałości o siebie. Poza zwykłym szczotkowaniem zębów warto zdecydować się także na płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami oraz stosowanie nici dentystycznej. Dobrzy dentyści w Bielsko-Białej, jakich jest wielu w naszej placówce, pomoże doradzić odpowiednie kroki, jakie należy czynić, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Podsumowując, o zęby należy dbać zawsze. Szczególny nacisk warto położyć na to w czasie planowania potomstwa. Jeśli jednak cokolwiek się dzieje z naszym uzębieniem w czasie ciąży, nie bójmy się wybrać do dentysty. 

Author Info

Zespół Joko Dent