Co zrobić, gdy wypadnie plomba?

Co zrobić, gdy wypadnie plomba?

Trwałe wypełnienie, czyli plomba, może wypaść z różnych przyczyn. Zazwyczaj ma to miejsce na skutek nadgryzienia twardych pokarmów bądź gromadzenia się płytki nazębnej, która powoduje powstanie szczeliny osłabiającej plombę. W momencie, gdy zauważymy u siebie brak wypełnienia w zębie, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do stomatologa, który zaproponuje plan leczenia.

Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić się do dentysty?

Plomba ma za zadanie przede wszystkim chronić miazgę przed infekcjami. Jeśli wypadnie, może dojść do infekcji, w konsekwencji czego będzie trzeba przeprowadzić dłuższe leczenie stomatologiczne. Pacjenci, którzy zwlekają z wizytą u lekarza stomatologa, mogą zacząć odczuwać dyskomfort w jamie ustnej, a w skrajnych przypadkach nawet ból. Zwykle oznacza on, że doszło do zapalenia miazgi. Plomba w zębie musi zostać uzupełniona tak szybko, jak to możliwe. Wcześniej stomatolog będzie musiał dokładnie oczyścić ząb, tak aby pozbyć się wszelkich bakterii. Dobry stomatolog w Bielsko Białej dokładnie zbada ząb, konsultując z pacjentem przyczynę, dla której plomba wypadła. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku nadgryzania twardych pokarmów, takich jak na przykład orzechy. Niemniej jednak plomba może wypaść także na skutek zgrzytania zębami (bruksizm) czy wytworzenia się szczeliny zębowej, osłabiającej wypełnienie. Stomatolog, który rozpozna problem, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli plomba wypadła na skutek uszkodzenia mechanicznego, wystarczy ją uzupełnić, natomiast jeżeli problem leży gdzie indziej, konieczne może być wdrożenie dodatkowych metod terapii. 

Co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy zgłosić się do lekarza?

W niektórych przypadkach nie mamy możliwości, by zgłosić się do lekarza stomatologa od razu, gdy wypadnie nam plomba. Radzimy, aby w takiej sytuacji zastosować plombę tymczasową, dostępną w aptekach. Plomba tymczasowa może poprawić nasz komfort na kilka dni, do momentu, gdy będziemy mogli udać się do gabinetu stomatologicznego. Pamiętajmy, że nie jest to rozwiązanie na stałe, a jedynie na chwilę. Uzupełnić ubytek może plomba światłoutwardzalna, inaczej plomba kompozytowa. Tymczasem plomba plastikowa, czyli czasowa, nie rozwiązuje problemu, działając trochę jak leki przeciwbólowe – uśmierzają objawy, lecz nie likwidują przyczyny. Gdy tylko to możliwe, odwiedź nasz gabinet stomatologiczny w Bielsko Białej, gdzie lekarz zaproponuje Ci profesjonalne leczenie. Dentysta uzupełni ubytek oraz w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. Do tego czasu postarajmy się zachować higienę jamy ustnej na jak najwyższym poziomie, jednocześnie unikając twardych pokarmów. 

Author Info

Zespół Joko Dent