Mineralizacja zębów to proces, który swoimi początkami sięga życia płodowego i jest jedną z najważniejszych przemian zachodzących w rozwijającym się organizmie. Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w ludzkim ciele, a jej zadanie to ochrona unaczynionego systemu wewnątrz zęba. Nawet najmniejsze uszkodzenie szkliwa wiąże się z poważnymi konsekwencjami, w tym z ostrymi dolegliwościami bólowymi. Co wpływa na stopień mineralizacji zębów? Dowiesz się z tego artykułu.
Zaburzenia mineralizacji szkliwa zębów
Tak jak już wspomniano, do uszkodzenia szkliwa może dochodzić już w momencie jego rozwoju i mineralizacji. Nieprawidłowości te mają kilka przyczyn: mogą być to odchylenia od normy uwarunkowane genetycznie, środowiskowo lub mające związek z chorobą ogólnoustrojową.
Jedną z ogólnoustrojowych przyczyn występowania zmian w szkliwie są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, ale też krzywica, choroby nerek, celiakia czy przebyte choroby wieku dziecięcego. Dzieci genetycznie obciążone zespołem Downa również częściej zmagają się z tą przypadłością. Wśród czynników środowiskowych mających największy wpływ na rozwój zębów wymienia się długotrwały, trudny poród, przedwczesne urodzenie oraz choroby matki. W przypadku, gdy zmiany dotyczą jednego zęba stałego prawdopodobnym podłożem zaburzenia mogą być uraz lub stan zapalny toczący się w obrębie odpowiadającego zęba mlecznego.
Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?
Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym należy pojawiać się już z najmłodszymi dziećmi. Na pierwszą wizytę warto zabrać malucha, gdy pojawią się pierwsze ząbki. Oswajanie z dentystą od najmłodszych lat sprawi, że starsze dziecko bez obaw będzie przychodzić na wizyty kontrolne. Ponadto, zmiany wcześnie wykryte leczy się łatwo i bezboleśnie, a pacjent unika cierpienia i możliwych komplikacji.
Jak leczyć ubytki szkliwa?
Raz utracone szkliwo się nie regeneruje. Można jednak wspomóc jego odbudowę. Stomatolog w pierwszym kroku piaskuje zęby, a następnie nakłada specjalne preparaty zawierające fluor oraz jony wapnia i fosforu. Zabieg wykonuje się zarówno w przypadku wystąpienia próchnicy, jak i w ramach profilaktyki. Dlatego zapraszamy wszystkich pacjentów – dorosłych oraz dzieci – do naszego Centrum Stomatologicznego Joko-Dent.
Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Aby mineralizacja zębów stałych przebiegała prawidłowo, warto zadbać o obecność produktów bogatych w witaminy A i D, żelazo, wapń oraz cynk. Wspomóc remineralizację i ograniczyć efekty nadwrażliwości może też używanie specjalnej pasty do zębów o działaniu osłonowym.