Co należy wiedzieć o chorobach przyzębia?

Co należy wiedzieć o chorobach przyzębia?

Choroby przyzębia uprzykrzają życie coraz większej grupie osób. Co ciekawe zapalenie dziąseł to jedynie najwcześniejszy i najłatwiejszy do opanowania etap choroby przyzębia. Bagatelizowanie tego problemu  przez dłuższy czas może finalnie doprowadzić nawet do utraty zębów. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości oraz co mogą powodować choroby przyzębia. 

Przyczyny chorób przyzębia

Przezębie spełnia funkcję odżywiającą ząb i skutecznie  umocowuje go w zębodole. Choroby przyzębia obejmują swoim zasięgiem cały zespół tkanek, które otaczają szyjkę i korzeń zęba, czyli ozębną, wyrostek zebodołowy oraz dziąsło. Przyczyny chorób przyzębia są różnorodne. Zapalenie przyzębia rozwija się w wyniku nieleczonego przez dłuższy czas zapalenia dziąseł, które jest procesem nieodwracalnym. Do pozostałych przyczyn chorób przyzębia zaliczymy także: wady zgryzu, bruksizm, wadliwie wykonane wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne oraz niedobór witamin zwłaszcza tych z grupy C oraz B.

Objawy chorób przyzębia 

Pierwszym niepokojącym stanem w jamie ustnej, który powinien wzbudzić naszą czujność i zachęcić do  wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym jest krwawienie z dziąseł w czasie szczotkowania zębów czy też podczas badania stomatologicznego przy zgłębnikowaniu rowka dziąsłowego. Dziąsła są wówczas obrzęknięte, tkliwe, skłonne do licznych krwawień. Ponadto szyjki zębowe są wrażliwe na odczuwanie ciepła i zimna oraz obniżone. Pacjenci na sam widok krwi coraz słabiej i krócej czyszczą zęby co z kolei prowadzi do pojawienia się grubszej  płytki nazebnej z licznymi bakteriami i drobnoustrojami.

Jak skutecznie leczyć choroby przyzębia? 

Leczenie chorób przyzębia należy rozpocząć od wizyty w gabinecie stomatologicznym. W sytuacji pojawienia się stanu zapalnego nasz dentysta usunie kamień naddziąsłowy oraz poddziąsłowy oraz skutecznie usunie płytkę nazębną. Następnie wdrażone zostanie leczenie przeciwzapalne, które usunie przyczynę problemu. Nasz gabinet dentystyczny oferuje również wykonanie zabiegów regeneracyjnych dla uszkodzonych struktur przyzębia takie jak: kiretaże czy operacje płatowe.

Warto pamiętać, że nieleczone choroby przyzębia mogą w przyszłości wywołać szereg niebezpiecznych powikłań ogólnoustrojowych organizmu. Przyspieszają rozwój miażdżycy naczyń wieńcowych, znacznie pogarszają przebieg cukrzycy, a nadto stymulują rozwój chorób układu oddechowego. Ponadto choroby przyzębia są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Warto zatem nie zwlekać z wizytą w naszym gabinecie dentystycznym. Nasi stomatolodzy z pewnością dobiorą najskuteczniejszą metodę zapobiegania oraz leczenia choroby przyzębia. 

Author Info

Zespół Joko Dent