Atrofia kości szczęki - czym jest i z czego wynika?

Atrofia kości szczęki – czym jest i z czego wynika?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy idziemy do gabinetu stomatologicznego, a tam dentysta oznajmia nam diagnozę: atrofia kości szczęki. Nazwa ta na pierwszy rzut oka z niczym się nie kojarzy, więc aby dowiedzieć się co to atrofia, zapoznaj się z tym artykułem!

Czym jest atrofia kości szczęki?

Ta przypadłość, inaczej nazywana zanikiem kości szczęki, charakteryzuje się stopniowym zmniejszaniem się objętości tkanki, w tym przypadku kości szczęki. Dlaczego jednak powinna nas ona interesować podczas wizyty u stomatologa? Zwróćmy teraz uwagę na przyczyny atrofii. Zanik kości szczęki jest nieodłącznie związany z zabiegiem ekstrakcji zęba, czyli mówiąc inaczej – z jego usunięciem. Po usunięciu zęba na kość, która znajduje się bezpośrednio pod nim lub nad nim przestają oddziaływać wszelkie siły, które dotychczas były obecne. Przestajemy gryźć i żuć częścią twarzy pod usuniętym zębem, przez co kość nie jest już obciążona, bo już z niej nie korzystamy. Taki stan rzeczy prowadzi do zanikania tkanki kości, podobnie jak zanikają mięśnie, gdy długo z nich nie korzystamy. 

Jak poradzić sobie z atrofią kości szczęki?

Zanim zanik kości szczęki w ogóle się nam przydarzy, warto zadbać o stan swojego uzębienia. Najważniejsze jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, tak aby resztki jedzenia nie pozostawały w zakamarkach zębów i nie prowadziły do próchnicy. Kolejnym ważnym krokiem jest odwiedzanie dentysty Bielsko-Biała raz na rok, dzięki czemu sprawdzimy, czy zęby znajdują się w dobrym stanie. Pozwoli to uniknąć ekstrakcji zęba, gdy nie będzie już możliwe jego wyleczenie. Profilaktyka to pierwszy krok w drodze ku uniknięciu atrofii kości szczęki, jednak co zrobić, gdy jesteśmy już po zabiegu usunięcia zęba? Po ekstrakcji mamy dwie możliwości – stomatolog Bielsko-Biała może nam założyć most, czyli sztuczny ząb utrzymujący się na stałych zębach obok niego, lub też możemy zdecydować się na wszczepienie implantu. Druga opcja jest zdecydowanie lepsza w przypadku, gdy chcemy uniknąć zaniku kości szczęki – implant nie polega, tak jak most, jedynie na utworzeniu zewnętrznej postaci zęba, lecz bardziej przypomina prawdziwy narząd z jamy ustnej człowieka. Implant bowiem znajduje się również w kości szczęki. Dzięki temu to rozwiązanie zachowuje się tak, jakby było korzeniem zęba – w tym przypadku nie wystąpi już atrofia kości szczęki, a co więcej, to rozwiązanie jest dużo mocniejsze, z mniejszym prawdopodobieństwem ulegnie uszkodzeniu niż wspomniany most. Dlatego nie wahaj się i wybierz bezpieczne rozwiązanie dla swojej kości szczęki!

Author Info

Zespół Joko Dent