Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy – kiedy się go stosuje, jak o niego dbać 

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie – warto więc o niego zabiegać, tym bardziej że istnieje wiele sposobów na poprawę wyglądu swoich zębów. Możemy zdecydować się nie tylko na zabiegi oferowane przez gabinety stomatologiczne, ale również skorzystać z usług ortodonty, który to w razie potrzeby przepisze nam odpowiedni aparat ortodontyczny. Głównym celem takiego aparatu jest skorygowanie ustawienia zębów i sprawienie, aby były równe i proste. Jednym z jego rodzajów jest aparat ortodontyczny ruchomy.

Aparat ortodontyczny ruchomy – kiedy go stosować?

Tego rodzaju aparat charakteryzuje się tym, że można go zdejmować w dowolnym momencie. Jednak aby jego noszenie przynosiło odpowiednie efekty, to należy nosić go jak najdłużej i najczęściej, a także stosować się do zaleceń lekarza w tej kwestii. Jako że najlepsze efekty aparat ruchomy przynosi w czasie, gdy rozrasta się żuchwa, to stosuje się go przede wszystkim u dzieci. Z jego pomocą koryguje się drobne wady zgryzu. Czy istnieje aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych? Jest możliwe zastosowanie również u dorosłych aparatu ruchomego, ale takie leczenie może trwać znacznie dłużej i generować znacznie większe koszty, dlatego w przypadku dorosłych stosuje się głównie aparaty stałe. W przypadku dzieci aparat ruchomy jest do określonego wieku refundowany, więc wielu rodziców korzysta z tej możliwości, a ponadto jest on dla dzieci dość komfortowy, ponieważ można go nosić tylko wtedy, gdy dziecko przebywa w domu, np. w nocy — aparat na zęby dla dzieci na noc jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych

Istnieje kilka rodzajów aparatów. Przede wszystkim dzieli się je ze względu na liczbę łuków zębowych, np. jednoszczękowe lub dwuszczękowe. Inne rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych to na przykład aktywator, który stosuje się na początku terapii, a także trainer czy płytka Schwarza. Jakie aparat ortodontyczny efekty przynosi? – W przypadku drobnych wad u dzieci jest on w zupełności wystarczający.

O aparat ortodontyczny należy oczywiście odpowiednio dbać – gromadzą się na nim osady oraz kamień, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. Czym myć aparat ortodontyczny ruchomy? Można do tego celu używać pasty do zębów oraz miękkiej szczoteczki lub zastosować specjalne tabletki oraz pasty do czyszczenia aparatów. Jak usunąć kamień z aparatu ortodontycznego ruchomego? – Najlepiej do tego celu zastosować co najmniej raz na dwa tygodnie specjalne tabletki musujące, które rozpuszczą kamień na aparacie. 

Author Info

Zespół Joko Dent