W Twojej jamie ustnej pojawiły się afty? Jest to niewątpliwie nieprzyjemna dolegliwość – na szczęście istnieją proste sposoby na to, by sobie z nimi poradzić. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym tak naprawdę są afty, jak sobie z nimi radzić i kto Ci w tym pomoże.
Afty – co to takiego?
Afty na języku, czy też gdziekolwiek indziej w jamie ustnej, to niewielkie, aczkolwiek bolesne owrzodzenia, które pojawiają się pojedynczo lub w grupach. Ich typowa wielkość wynosi zaledwie kilka milimetrów, choć rzadziej pojawiają się także afty o średnicy przekraczającej centymetr. Niestety, jeśli zaniedbujesz leczenia aft – wiedz, że mają one tendencję do nawracania – zdarza się, iż afta, której jak może Ci się wydawać, się pozbyłeś, nawróci w ciągu kilku tygodni.
Skąd biorą się afty na dziąśle? Częstą przyczyną ich powstawania są mechaniczne uszkodzenia śluzówki – na pewno zdarzyło Ci się kiedyś np. przypadkowo przygryźć sobie język, Właśnie takie drobne “wypadki” mogą prowadzić do powstawania aft. Okazuje się także, że za ich powstawanie może odpowiadać także źle dopasowana pasta do zębów – szczególnie pasty zawierające substancje pieniące SLS i SDS mogą działać drażniąco. Zdarza się także, że przyczyną powstania afty jest źle dopasowana proteza zębowa, która uszkadza śluzówkę – w takim wypadku pomóc CI może stomatolog w Bielsko-Białej, który wyleczy aftę i dobierze nową, lepszą protezę.
Jak leczyć afty?
Lekarzem, do którego powinieneś udać się w przypadku omawianego problemu jest dentysta. Serdecznie zapraszamy Cię do naszego gabinetu stomatologicznego – uzyskasz profesjonalną pomoc w leczeniu aft, indywidualną konsultację dentystyczną, w trakcie której nasz dentysta w Bielsko Białej wykryje inne problemy i stany chorobowe, jakie ewentualnie mogą mieć miejsce w Twojej jamie ustnej i wdroży odpowiednie leczenie.
Wracając jednak do tematu – pytanie, na które chcesz teraz poznać odpowiedź brzmi zapewne: co na afty? Najskuteczniejsza będzie wizyta w naszym gabinecie stomatologicznym, gdzie za pomocą specjalnego lasera efektywnie poradzimy sobie z aftą. Możesz także stosować domowe metody leczenia, na przykład płukanki z szałwi, czy dostępne w aptekach maści i kremy na afty. Pamiętaj jednak, że nie dadzą one tak trwałych i tak szybkich efektów, jak terapia specjalistycznym laserem.
Profilaktyka aft jest bardzo prosta: korzystaj z odpowiednich, dopasowanych do Twoich potrzeb past do zębów (wyboru może Ci pomóc dokonać lekarz stomatolog). Pamiętaj także aby regularnie dostarczać organizmowi odpowiednie dawki witaminy B12, a także kwasu foliowego?